Stargard osiedle Pyrzyckie mural
Fot. Grzegorz Drążek

Nowy mural w Stargardzie. Patriotycznie na osiedlu Pyrzyckim

Na ścianie budynku mieszkalnego na osiedlu Pyrzyckim w Stargardzie powstaje mural. Przedstawiać będzie wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego.

Stargard osiedle Pyrzyckie mural
Fot. Grzegorz Drążek

Wybór jest nieprzypadkowy, bowiem budynek mieszkalny, na którym powstaje mural, znajduje sie przy ulicy Witolda Pileckiego na osiedlu Pyrzyckim.

Pomysłodawczynią muralu z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego jest Elżbieta Mochocka, radna powiatowa, która mieszka w tym bloku. Jej pomysł zyskał aprobatę innych mieszkańców. Do realizacji włączyć się Stargardzki Klub Patriotyczny z Krzysztofem Sosinem, także radnym, tyle że miejskim. Do przedsięwzięcia przyłączył się Instytut Pamięci Narodowej, który poniesie część kosztów.

Autorem muralu patriotycznego na ścianie budynku mieszkalnego przy ulicy Witolda Pileckiego jest Maciej Kreda Jurkiewicz ze Szczecina. To kolejny jego projekt realizowany w Stargardzie. Pan Maciej jest autorem muralu na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 na Starym Mieście.

Jak powiedział nam dzisiaj Maciej Kreda Jurkiewicz, na ścianie budynku mieszkalnego będzie wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego w towarzystwie między innymi polskiej flagi narodowej i napisów patriotycznych, takich jak „Bóg, honor, Ojczyzna”. Będzie też wymalowany fragment bramy nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w nawiązaniu do ucieczki rotmistrza z tego obozu.

– Uroczysta prezentacja muralu planowana jest na 25 maja – zapowiada Elżbieta Mochocka.

25 maja 2024 roku będzie 76 rocznica śmierci Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, skazanego w 1948 roku na śmierć przez władze komunistyczne Polski Ludowej.