Zamęt
Książnica Pomorska

O stargardzkim „Zamęcie” w Książnicy Pomorskiej

W poniedziałek 3 kwietnia 2023 roku, o godzinie 17, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbędzie się spotkanie autorskie z Jolantą Aniszewską, dyrektor Książnicy Stargardzkiej i autorką książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”.

Zapraszamy na spotkanie z Jolantą Aniszewską wokół jej książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Prowadzenie: dr hab. Agnieszka Borysowska. Wstęp wolny

To także ostatnia szansa na nabycie książki, której nakład niemal natychmiast się wyczerpał i nie jest już dostępny w regularnej sprzedaży.

Autorka następująco charakteryzuje swoje dzieło: „W książce wykorzystałam ogromną ilość różnorodnych źródeł zdeponowanych w kilkudziesięciu instytucjach i zasobach prywatnych. Narrację otwiera opowieść o czasie nazizmu i ludziach, których życiorysy toczyły się często wbrew ich woli. W oparciu o materiały m.in. z rosyjskich archiwów opisuję kluczowe miesiące końca wojny, mierzę się z mitami i z tym, co – dotąd – niepoznane. W drugiej części opowiadam o trudnym czasie powojnia, bezprecedensowej w swej skali wymianie ludności i procesie budowania nowej społeczności. Piszę o ludziach ważnych dla tutejszych początków, o codziennych problemach i sukcesach”.

Zamęt
Książnica Pomorska

To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych najnowszą historią naszego regionu. Na przykładzie Stargardu można bowiem zrozumieć mechanizmy polityczne i scenariusze, które rozgrywały się w tamtych czasach w wielu innych miejscowościach Pomorza Zachodniego: w Chojnie, Goleniowie, Gryfinie czy Nowogardzie. Podczas spotkania w Książnicy będzie można zapoznać się z intencjami autorki, metodami jej pracy, niezwykłymi odkryciami, których dokonała.

INFORMACJE I GRAFIKI KSIĄŻNICA POMORSKA