Panorama Stargardu w 1939 roku w MAH Stargard
Fot. ze zbiorów MAH Stargard

Panorama Stargardu z 1939 roku w MAH Stargard

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie wzbogaciło swoje zbiory o obraz z 1939 roku, którego autorem jest Otto Thiele.

– Jest to obraz olejny datowany na 1939 rok, ukazujący panoramę Stargardu – informuje MAH Stargard. – Dzięki widocznej sygnaturze wskazać można konkretnego autora dzieła. Jest to dr Otto Thiele.

We wtorek, podczas naszej wizyty w gmachu muzeum przy Rynku Staromiejskim, stargardzcy muzealnicy zaprezentowali nam nowy nabytek MAH Stargard. Obraz nie jest na razie eksponowany. Jest jeszcze w muzealnym magazynie.

Gdzie stał autor?

Razem z pracownikami MAH próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu stał autor obrazu malując panoramę Stargardu. Od strony północnej widać Stare Miasto z wieżami kolegiaty mariackiej i kościoła św. Jana, ale i kilka dymiących kominów, co jest wyjątkowe, ponieważ na zdjęciach czy pocztówkach sprzed lat przedstawiających Stargard na taki widok nie jest łatwo natrafić. Na pierwszym planie Otto Thiele namalował parę spacerującą w pobliżu niewielkiego wzniesienia. Co to za wzniesienie? Czy autor obrazu malował go znajdując się w obecnych granicach miasta, czy był poza Stargardem, w jakiejś wsi?

Nasze zdania na temat tego, w którym miejscu stał autor obrazu malując panoramę Stargardu w 1939 roku, były podzielone. A jak wy myślicie? Swoimi przypuszczeniami możecie podzielić się na naszym fanpejdżu Stargard.News pod postem na ten temat, który zamieścimy dzisiaj o godzinie 20.30.

Panorama Stargardu w 1939 roku w MAH Stargard
Fot. ze zbiorów MAH Stargard

Jak mówią stargardzcy muzealnicy, dr Otto Thiele nie był na co dzień związany ze Stargardem. Bywał tutaj i malował. Panoramę Stargardu wiosną lub latem 1939 roku.

Co ciekawe, autor obrazu – Dr Thiele, prezentował kilka swoich innych obrazów, w tym także jeden pod tytułem „Nad Iną w Stargardzie”, na wystawie zorganizowanej z okazji 700-lecia miasta – 80 lat temu, w 1943 roku.

MAH Stargard

Niebawem stargardzianie będą mogli z bliska oglądać panoramę Stargardu z 1939 roku, po tym jak zostanie udostępniona zwiedzającym Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

– Wszystkim sponsorom tego zakupu serdecznie dziękujemy – napisali stargardzcy muzealnicy na profilu fejsbukowym MAH Stargard.