Rotary Club Stargard
Fot. Rotary Club Stargard

Paweł Lichota z I LO stypendystą Rotary Club Stargard

Młody pasjonat geologii został doceniony przez stargardzkich rotarian. Wczoraj odbyło się spotkanie w siedzibie klubu. Oprócz laureata stypendium byli też jego rodzice oraz nauczycielka geografii.

Jednym z czterech głównych laureatów Stypendium Rotariańskiego został Paweł Lichota, uczeń I LO w Stargardzie – informuje Małgorzata Motylińska-Haczyk z Rotary Stargard. – Wczoraj w siedzibie Rotary Stargard odbyło się spotkanie z laureatem, jego rodzicami i nauczycielką geografii.

Pawła w I LO geografii uczy Agnieszka Pałczyńska. To pod jej wodzą przed rokiem zajął III miejsce w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Geologiczno-Środowiskowym „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”.

Paweł Lichota – młody człowiek, jest nieprzeciętny, ogromna wiedza geologiczna, którą w ciekawy sposób potrafi przekazać. Rotary dobrze zainwestowało!

Jerzy Kielan, prezydent Rotary Club Stargard

Paweł Lichota – uczeń 3 klasy o profilu matematyczno-geograficznym w I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Stargardzie, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w I LO. Jego wielką pasją jest geologia. W prezentacji napisał o niej: okazy kolekcjonuję od 8 lat i aktualnie wystawionych w ekspozycji w moim pokoju mam ich około 800. Wystawione są w dwóch szklanych gablotach, lewa przeznaczona jest na okazy własnoręcznie wydobyte, a prawa na zakupione, wylicytowane i otrzymane w prezencie lub podczas wymiany. Okazy pochodzą z ponad 40 krajów. Kupuję je na giełdach specjalistycznych, aukcjach internetowych, wymieniam się nimi z innymi kolekcjonerami oraz sam je wydobywam. Początkowo poszukiwania prowadziłem na żwirowniach woj. zachodniopomorskiego, a obecnie razem z tatą jeździmy na Dolny Śląsk.

Paweł napisał także, na co chciałby przeznaczyć stypendium: Otrzymane stypendium umożliwiłoby mi kontynuację działań związanych z moją pasją, m.in. zagraniczne wyjazdy na giełdy mineralogiczne, wyprawy geologiczne, powiększanie kolekcji skał i minerałów oraz ogólny rozwój naukowy, co w przyszłości ułatwi mi studiowanie wymarzonego kierunku.

Moją pasję często przeplatam ze szkolnym życiem. Kilkukrotnie prowadziłem lekcje o
skałach i minerałach, oraz prowadziłem zajęcia pod hasłem „Świat skał i minerałów” w
ramach szkolnego Pikniku Naukowego dla klas 8 szkoły podstawowej. Okazji do dzielenia
się moją pasją i wiedzą w szkole jest znacznie więcej: okazy z mojej kolekcji prezentowane
były w ramach wielu akcji Samorządu Uczniowskiego.

Paweł Lichota

Pisaliśmy na Stargard.News o programie stypendialnym rotarian.

Jak podsumowuje M. Motylińska-Haczyk, na konkurs wpłynęło aż 156 zgłoszeń. Wyłoniono 20 finalistów spośród których komisja wybrała 11 osób, które otrzymały stypendium.