Osp Lachowo
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna Lachowo

Po wypadku ambulansu wojskowego na Podlasiu zmarła stargardzianka z 12 Brygady Zmechanizowanej

W poniedziałek 9 października 2023 roku, około godziny 16, doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym poszkodowana została czwórka żołnierzy – kobieta i trzech mężczyzn – Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie. Jak się dowiedziała redakcja Stargard.News, to żołnierze służący na co dzień w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Stargardzie. Niestety nie udało się uratować kobiety z 12 BZ.

Do wypadku doszło wczoraj około godziny 16, na trasie Rydzewo-Świątki koło Kolna. W Kolnie – 10 tys. miasteczku na Podlasiu – stacjonują żołnierze zgrupowania WZZ Podlasie, m.in. ze Stargardu, z 12 Brygady Zmechanizowanej.

– Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca ciągnika nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ambulansowi wojskowemu, doprowadzając do zderzenia. Ambulans dachował, znajdowało się w nim czworo żołnierzy – informował po wczorajszym wypadku zespół prasowy podlaskiej straży pożarnej.

Jak relacjonuje Ochotnicza Straż Pożarna w Lachowie, zadysponowana została o godzinie 16.05. Oprócz niej w akcji ratowniczej brały udział także dwa zastępy PSP Kolno i cztery policyjne patrole. Były też trzy zespoły ratownictwa medycznego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał do szpitala w Białymstoku 36-letnią kobietę w ciężkim stanie. Niestety jej życia nie udało się uratować. Dziś rano zmarła.

Oficer Prasowy 12BZ odesłał Stargard.News po informacje do rzeczniczki prasowej Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie.

– W sprawie wypadku będzie dziś oficjalny komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – mówi redakcji Stargard.News mjr Anna Soliwoda, rzeczniczka WZZ Podlasie.

Przed godziną 15 otrzymaliśmy komunikat:

9 października, w godzinach popołudniowych na odcinku drogi powiatowej nr 1861B Rydzewo – Świątki (województwo podlaskie), doszło do zdarzenia drogowego z udziałem czterech żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej z WZZ Podlasie. Żołnierze przemieszczali się pojazdem sanitarnym w kierunku Kolna. Kierowca pojazdu cywilnego (ciągnika rolniczego) włączając się do ruchu z drogi podporządkowanej wymusił pierwszeństwo przejazdu. W wyniku zdarzenia jeden żołnierz w stanie ciężkim został przetransportowany przez LPR do szpitala w Białymstoku. W wyniku ciężkich obrażeń dziś w godzinach porannych zmarł. Pozostałym żołnierzom została udzielona pomoc, a jeden z nich przebywa w szpitalu pod obserwacją. Rodzinie zmarłego żołnierza zostało udzielone wsparcie i pomoc psychologiczna. Okoliczności zdarzenia bada Komenda Powiatowa Policji w Kolnie. Rodzina pozostaje pod stałą opieką psychologów, którzy rozpoczęli interwencję kryzysową związaną z procesem żałoby. Szeroko pojętego wsparcia udziela jednostka wojskowa, w której służył żołnierz w zakresie wszelkich kwestii organizacyjnych związanych z pogrzebem. Dalsza pomoc zarówno psychologiczna i organizacyjna będzie kontynuowana w zależności od potrzeb rodziny zmarłego żołnierza.

Łącząc się w żałobie i smutku przekazujemy rodzinie i bliskim wyrazy współczucia, w związku ze śmiercią naszej koleżanki śp. st. szer. Ewy – zmarłej po tragicznym zdarzeniu drogowym.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!

Spoczywaj w pokoju.

12 Brygada Zmechanizowana

O wczorajszym tragicznym zdarzeniu rozmawialiśmy z podlaską policją.

– Uczestnicy wczorajszego wypadku to kierowca wojskowego ambulansu w wieku 39 lat, jego pasażerowie, 36-letnia kobieta, 34-letni mężczyzna i czwarty mężczyzna. Kierujący ciągnikiem to 33-letni mężczyzna, był trzeźwy – mówi redakcji Stargard.News podkom. Marcin Gawryluk z podlaskiej policji. – Dalej sprawą tego wypadku najprawdopodobniej zajmie się prokuratura.

Osp Lachowo
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna Lachowo

Za zgodę na wykorzystanie zdjęć i informacji dziękuję OSP w Lachowie.

Bliskim zmarłej stargardzkiej żołnierki składamy wyrazy współczucia. 🙁