KPP Stargard tablica
Fot. Grzegorz Drążek

Pomagają i chronią – w praktyce! Na ulicy Warszawskiej kryminalni ratowali mężczyznę

W środę 1 listopada 2023 roku, na ulicy Warszawskiej, nieopodal stargardzkiej komendy policji, doszło do groźnej sytuacji. Mężczyzna miał problemy z oddychaniem i potrzebował pomocy. Reakcja policjantów z KPP Stargard była natychmiastowa i na szczęście skuteczna.

– Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego stargardzkiej komendy zauważyli mężczyznę osuwającego się na ziemię. Natychmiast podbiegli aby jak najszybciej udzielić mu pomocy. Ich szybka, a przede wszystkim prawidłowa reakcja, pozwoliła na błyskawiczną pomoc 61-latkowi, który trafił pod opiekę specjalistów – informuje dziś asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Umiejętność szybkiego podejmowania prawidłowych decyzji, to jedna z cech oczekiwanych u policjantów. Właśnie tym wykazali się stargardzcy policjanci, którzy nie zawahali się ani chwili by pomóc mężczyźnie, który potrzebował pomocy.

– Sierż. szt. Marcin Florczak oraz sierż. szt. Radosław Staszak w trakcie wykonywania czynności służbowych zauważyli mężczyznę, który osunął się na ziemię. Natychmiast zareagowali podbiegając do leżącego mężczyzny, który miał ogromne problemy z oddychaniem. Dusił się, nie mogąc złapać powietrza. Ponadto uskarżał się na bóle w klatce piersiowej oraz drętwienie lewej ręki – relacjonuje asp. Justyna Siwarska. – Jego życie i zdrowie było realnie zagrożone. W tej sytuacji policjanci natychmiast przystąpili do działania. Jeden z policjantów na miejsce natychmiast wezwał załogę pogotowia ratunkowego, a drugi funkcjonariusz przystąpił do udzielania pomocy przedmedycznej. Najważniejsze było skuteczne udrożnienie dróg oddechowych i ułożenie mężczyzny w pozycji bezpiecznej. Do czasu przyjazdu karetki pogotowia nieprzerwanie kontrolowali jego funkcje życiowe. Po chwili mężczyzna był pod opieką lekarzy, którzy zabrali go do szpitala.

„Pomagamy i chronimy” to hasło, które przyświeca policjantom w codziennej służbie. Nigdy nie wiadomo, z jaką sytuacją się spotkają. Czasem szybka reakcja i natychmiastowe działanie może uratować czyjeś życie.

asp. Justyna Siwarska, KPP Stargard