Wasted Couture

Postapokaliptyczne kostiumy trafią na warsztat mentora

Firma Wasted Couture, zajmująca się tworzeniem strojów i akcesoriów alternatywnych, wygrała pierwszy Program mentorski zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Szczecińskie projektantki będą mogły skorzystać z inspiracji i wsparcia znanej kostiumografki Katarzyny Konieczki. Pierwsza wspólna sesja już za tydzień, 24 października.

Bardzo dziękujemy! Emocje nas roznoszą, nie możemy doczekać się spotkania z Panią Katarzyną.

Wasted Couture, Facebook Pomorze Zachodnie

Program mentorski to oferta dla kreatywnych przedsiębiorców z regionu, którzy chcą rozwijać działalność gospodarczą na Pomorzu Zachodnim. Pierwszą edycję konkursu wygrała firma Wasted Couture, która zajmuje się tworzeniem strojów i akcesoriów alternatywnych, głównie w estetyce postapokaliptycznej.

Jej najnowszą kolekcję, inspirowaną estetyką berberską, pokazano na Alternative Fashion Show w Toruniu. Kostiumy ze Szczecina pojechały też na Wasteland Weekend na pustyni Mojave w stanie California.

WASTED COUTURE realizuje projekty na indywidualne zamówienie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Współpracuje z muzykami, performerami, teatrami. Jej scenografie i stroje można było oglądać m.in. na OldTown Festival, ale również podczas tegorocznego Pol’and’Rock.

– Siłę gospodarczą regionu współtworzą setki, tysiące małych firm. Niektóre z nich działają w niszowych branżach, wąskich specjalizacjach. Ale świetnie wykorzystują możliwości rozwojowe. Dzięki wysokim kompetencjom, dzięki unikalnym umiejętnościom zdobywają nowych klientów, nowe rynki – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Pierwsza odsłona Programu mentorskiego dotyczy szeroko rozumianego designu. Bardzo mnie cieszy duże zainteresowanie przedsiębiorców tym konkursem.

Do udziału w pierwszym Programie mentorskim zgłosiło się 17 firm (3 z nich nie spełniły wymogów formalnych). Zakwalifikowanych do konkursu 14 przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego oceniała kapitała, w której zasiedli m.in. Dominika Rychlicka – dyrektorka Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie; Natalia Wegner – prezes zarządu Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego; Joanna Jurga – specjalistka z zakresu designu spekulatywnego, projektantka produktu i przestrzeni; Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.

Najwyżej oceniona została firma Wasted Coutore i jako zwycięzca konkursu weźmie udział w programie mentorskim. Pozostałe przedsiębiorstwa zostaną zaproszone do udziału w innych projektach mających na celu wzmocnienie potencjału firm z regionu i rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego.

Pierwsza sesja z mentorem – odbędzie się 24 października. Inspiracji, cennych porad i wskazówek szczecińskim projektantkom udzieli Katarzyna Konieczka, twórczyni wyjątkowych kostiumów scenicznych i dedykowanych sesjom zdjęciowych w tak prestiżowych magazynach jak Vogue.

Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie współpracowała m.in. z Lady Gagą, Fergie czy Amber Rose i jako jedyna polska projektantka została okrzyknięta jedną z „10 projektantów mody przyszłości” przez amerykański serwis CNN.

Zadaniem mentorki będzie analiza funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz wskazywanie potencjalnych rozwiązań pojawiających się problemów, wsparcie w nawiązaniu kontaktów biznesowych, a także wskazanie możliwych kierunków rozwoju w danej branży.

Efekty współpracy zostaną zaprezentowane na konferencji poświęconej tematyce designu, która odbędzie się 23 listopada 2022 r. w Operze na Zamku w Szczecinie. Eksperci z kraju i zagranicy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno ze sceny, jak i podczas bezpośrednich spotkań z przedsiębiorcami.

Uczestnikami Programu mentorskiego dla firm mogą zostać mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa z Pomorza Zachodniego.

Trzy główne tematy działań zaplanowanych w projekcie to: design, nowoczesne technologie (w tym zielona energia), zarządzanie i marketing. Celem jest rozwój innowacji, wymiana wiedzy, dzielenie się doświadczeniami, rozwijanie kontaktów gospodarczych.

Mentoring to jedno z działań realizowanych w ramach cyklu Pomorze Zachodnie Innowacyjne/Kreatywne/Nowoczesne (projekt Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020).

INFORMACJE I PLAKAT: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego