Misja Dobra Nowina podsumowanie
Zarząd i wolontariusze stargardzkiego stowarzyszenia Misja Dobra Nowina, fot. Emilia Chanczewska

Rozdają żywność, organizują terapie, wspierają i integrują się… To był bardzo dobry rok dla Misji Dobra Nowina

W środę 27 grudnia 2023 po południu, w SCK było spotkanie podsumowujące projekty społeczne, które w mijającym roku zrealizowało stargardzkie stowarzyszenie Misja Dobra Nowina.

Wzięli w nim udział działacze i współpracownicy stowarzyszenia Misja Dobra Nowina.

– Dzięki naszej współpracy pozyskaliśmy mnóstwo środków, z projektów, z festynu. Sporo się też nauczyliśmy, by jeszcze lepiej, sprawniej organizować nasze działania, by mogło być ich więcej – mówił wczoraj w SCK Dariusz Milewski, prezes zarządu stowarzyszenia Misja Dobra Nowina. – Organizowaliśmy liczne terapie i dystrybucję żywności, ale oprócz zaspakajania potrzeb materialnych równie ważny jest aspekt integracyjny.

Dariusz Milewski wyjaśniał, że praca członków Misji jest społeczna, że opiera się na wolontariuszach, czyli osobach które mają chęć niesienia pomocy i są wolne.

Osób potrzebujących jest naprawdę dużo, różne są ich potrzeby, różne też mają wymagania… – mówiła jedna z wolontariuszek stowarzyszenia, Elżbieta Jasińska. – Czuję, że nasze działania są bardzo potrzebne i uważam, że warto się angażować.

Wydawanie żywności w mijającym roku odbywało się w punkcie przy ulicy Wojska Polskiego 21 udostępnionym przez Stargardzkie TBS, w planach stowarzyszenia jest jednak zmiana.

Przy ulicy Pierwszej Brygady jest wolny duży magazyn z rampą – mówi Beata Milewska, wiceprezes stowarzyszenia Misja Dobra Nowina. – Gdy mieliśmy zamiar go zagospodarować, wybuchła wojna na Ukrainie i stał się miejscem zbiórek darów dla uchodźców. Obecnie jest pusty i przygotowywany do koniecznego remontu. Partycypuje w tym miasto, mimo że nie jest jego właścicielem.

Gdy korzystanie z magazynu stanie się faktem jest szansa, że w 2024 roku na osobę potrzebującą przypadać będzie aż 30 kg żywności. Pochodzącej z banków żywności oraz tzw. spadów ze sklepów, czyli m.in. towaru z kończącą się datą przydatności do spożycia.

– Sklepy teraz lepiej planują dostawy, co oznacza że tych „spadów” może być mniej – informował Dariusz Milewski.

Na spotkaniu w SCK była jedna z rehabilitantek, najchętniej wybierana przez rodziców ze stowarzyszenia do realizowania terapii z projektów Misji.

– To co robię jest moją pracą zarobkową, ale wkładam w nią coś bezcennego, serce – mówiła pani Małgorzata. – Ktoś kiedyś dobrze powiedział, że o wielkości naszego człowieczeństwa świadczy stosunek do istot bezbronnych, czyli właśnie osób niepełnosprawnych i do zwierząt. Moja praca jest moją pasją, niestety zdarza się, że niektórzy rodzice to wykorzystują…

Najbardziej poruszające były świadectwa beneficjentów działań Misji, rodziców ciężko chorych dzieci, którzy jednocześnie działają w nim jako wolontariusze.

– Gdy pojawia się niepełnosprawne dziecko, zdarza się że zostajemy sami, że odwracają się znajomi, a nawet rodzina – mówił Przemysław Urbański, tata 13-letniego Kamila z autyzmem, który potrzebuje nieustannej rehabilitacji i wsparcia w codziennym życiu. – Cieszę się, że przystąpiłem do stowarzyszenia Misja Dobra Nowina, że mogę brać udział w jego projektach. Tutaj znalazłem swoją drugą rodzinę.

– Choroba naszych dzieci jest jak skarbonka bez dna, bo one niestety nie wrócą do zdrowia po jednorazowych terapiach – mówiła Elżbieta Malinka, mama 14-letniego Aleksandra, który po wypadku (w lutym 2015 roku) jest w śpiączce i wymaga całodobowej opieki oraz stałej rehabilitacji. – Dlatego bardzo dziękuję Misji za realizowane projekty i mam nadzieję, że będą następne.

– Bardzo poruszyły mnie dziś słowa taksówkarza, który stwierdził, że mamy niepełnosprawnych dzieci powinny dostawać Nobla – opowiadała Joanna Antczak-Praszczyk, mama dorosłego, 19-letniego Krystiana, który jest niepełnosprawny ruchowo i wymaga stałej rehabilitacji. – Gdy ktoś mnie pyta, jak daję radę, zawsze odpowiadam, że grunt to dobra organizacja czasu!

Po części oficjalnej była część integracyjna, przy smacznym poczęstunku.

Stowarzyszenie Misja Dobra Nowina w 2023 roku zrealizowało wiele projektów i działań w pięciu obszarach:

1. „Żywność dla potrzebujących” – we współpracy z Bank Żywności Szczecin Imienia Jacka Kuronia rozdaliśmy 1710 paczek żywnościowych dla 1493 osób skierowanych przez MOPS, GOPS i osób bezdomnych, była to żywność wyprodukowana specjalnie na potrzeby programu POPŻ21+. Oprócz tego rozdawaliśmy także żywność o krótkim terminie przydatności. Żywność była wydawana w punkcie wydawania żywności na ul. Wojska Polskiego, użyczonego nam przez STBS dzięki Stargard – pod szczęśliwą gwiazdą. Jeszcze zanim mogliśmy użytkować ten lokal, wydawaliśmy żywność na ulicy w rozstawionym pawilonie, np. akcja „Mleko z sercem”.

2. „STANĄĆ NA NOGI” – projekty na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin:

 • Grupa Wsparcia dla Rodziców Dzieci z Niepełnosprawnością „Stanąć na Nogi” – spotkania raz w miesiącu, w SCK-u.
 • Zadanie publiczne „STANĄĆ NA NOGI – WSPARCIE DZIECI I MŁODZIEŻY Z OGRANICZONĄ MOŻLIWOŚCIĄ SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI” współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego; zrealizowano 400 indywidualnych zajęć neurologopedii i rehabilitacji dla 20 dzieci i młodzieży z powiatów: stargardzki, pyrzycki, goleniowski, myśliborski; uczestniczyło 8 rehabilitantów/neurologopedów wybranych przez rodziców z różnych miejscowości: Stargardu, Myśliborza, Barlinka, Goleniowa.
 • Zadanie „Terapia na miarę – pomoc dzieciom i młodzieży z ograniczoną zdolnością do samodzielnej egzystencji” – PARTNER FUNDACJA PZU, zrealizowano 159 indywidualnych zajęć neurologopedii lub rehabilitacji, beneficjenci – 10 dzieci i młodzieży ze Stargardu.
 • Drugi Festyn Charytatywny „Razem po sprawność, by stanąć na nogi” połączony ze zbiórką publiczną i związana z tym organizacja zajęć neurologopedii i rehabilitacji ruchowej.

3. Projekt „Sieć serc” – TWORZYMY RELACJE” (Program Społecznik):

 • piknik w Domu Pomocy Społecznej w Żabowie,
 • piknik w ogrodzie dendrologicznym w Glinnej,
 • piknik ekologiczny w Parku Panorama
 • piknik na zakończenie projektu.

4. SPOTKANIA, DZIAŁANIA I WYJAZDY CHRZEŚCIJAŃSKIE MISJI DOBRA NOWINA:

 • spotkania biblijne w każdą niedzielę o 11:00 w SCK, sala 108,
 • spotkania biblijne w czwartki o 18:00,
 • wyjazd na kongres Kościoła Zielonoświątkowego.

5. Spotkania dla dzieci:

 • „GWIAZDKOWA NIESPODZIANKA” (styczeń 2023) – 150 paczek dla dzieci.
 • „GWIAZDKOWA NIESPODZIANKA” (30 grudnia 2023) – 155 paczek dla dzieci,
 • przygotowanie przedstawienia dla dzieci na Gwiazdkową Niespodziankę,
 • „NAJWSPANIALSZA PODRÓŻ” – spotkania dla dzieci raz w tygodniu, od stycznia do czerwca.

Beata i Dariusz Milewscy, zarząd stowarzyszenia Misja Dobra Nowina w Stargardzie