Wiadukt w Stargardzie
Fot. Internauta

Rozebrali kawałek wiaduktu, a tam za ścianami…

Na ciekawostkę natrafili robotnicy pracujący przy przebudowie wiaduktu łączącego ulice Pierwszej Brygady i Konopnickiej w Stargardzie. W przeszłości być może droga pod wiaduktem była nieco szersza.

Przebudowa tego wiaduktu wkroczyła w kolejną fazę. Ułożone już zostały pale. Ruch pod wiaduktem, pieszych i pojazdów, jest zamknięty.

Wiadukt po kawałku jest rozbierany. Na małą niespodziankę natrafili robotnicy od strony ul. Pierwszej Brygady. Okazuje się, że za ścianami po lewej i prawej stronie, przy których były chodniki, kryją się korytarze biegnące wzdłuż całego wiaduktu. Nie było ich widać, bo były zabudowane.

Do czego miały służyć te korytarze? Być może w przeszłości droga pod wiaduktem była nieco szersza, a z czasem postawiono dodatkowe ściany zabezpieczające, droga została wtedy nieco zwężona, a reszta za ścianami została zabudowana. Łukowy kształt wiaduktu może świadczyć o tym, że kiedyś droga pod nim rzeczywiście mogła być szersza, a wspomniane ściany nieco ją pomniejszyły. Być może ma to związek z układaniem przed laty rur ciepłowniczych. A być może od początku były to jakieś korytarze techniczne?

Jeśli ktoś zna wyjaśnienie tej zagadki, prosimy o informację na adres redakcja@stargard.news