tlenownia
Fot. Emilia Chanczewska

Rozpoczął się remont tlenowni w stargardzkim szpitalu

340 000 złotych wyda Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie na modernizację tlenowni oraz rozbudowę instalacji tlenu i azotu oraz zakup podnośnika rampowego do rozładunku gazu w butlach. Dziś inwestycja ruszyła.

Z końcem marca 2022 roku, z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zostały przekazane pieniądze 14 placówkom w województwie zachodniopomorskim na zakup potrzebnego sprzętu oraz na remont i budowę nowoczesnej infrastruktury.

Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie na modernizację tlenowni oraz rozbudowę instalacji tlenu i azotu oraz zakup podnośnika rampowego do rozładunku gazu w butlach otrzymał 340 000 zł.

Dziś rozpoczęła się modernizacja tlenowni. To niewielki żółty budyneczek, stojący osobno za główną szpitalną bramą. Tlenownia jest miejscem, które zaopatruje pacjentów w tlen.

Jak donosi strona centrum-wiedzy.eu, zgodnie z prawem w każdym szpitalu muszą być trzy niezależne źródła tlenu, by go nigdy nie zabrakło. Najczęściej jest magazynowany w butli, w postaci płynu, a przed podaniem pacjentowi przechodzi przez urządzenie rozprężające, które zamienia płyn w gaz.

W tlenowni znajduje się źródło tlenu – butle, rozprężacz oraz system automatyki, który steruje poborem tlenu, i w systemy awaryjne, które informują o poziomie tlenu i nieprawidłowościach.

Z tlenowni gaz jest dystrybuowany do paneli nadłóżkowych, komór hiperbarycznych, stacji na blokach operacyjnych – czytamy na centrum-wiedzy.eu.