Policja ostrzega
Fot. KPP Stargard

Seniorka ze Stargardu straciła 20 tys. zł przez oszustwo metodą na policjanta

Wczoraj do starszej mieszkanki Stargardu na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podając się za policjantkę poinformowała jakoby jej wnuk miał wypadek samochodowy. Babcia przekazała nieznajomemu mężczyźnie 20 000 złotych na rzekomą kaucję.

Niestety mimo wielu apeli, wciąż zdarzają się sytuacje wyłudzania pieniędzy od seniorów.

– Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy policji – apelują stargardzcy policjanci. – Przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy, ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania akcji policyjnych! To mechanizm działania oszustów, dlatego w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby oszustwa jak najszybciej poinformujmy policję o zaistniałej sytuacji.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Pomimo licznych apeli policji nadal zgłaszają się na policję osoby, które padły ofiarą oszustw metodą na policjanta czy wnuczka.

– Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi – mówi mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

  • informuj policję o każdej próbie oszustwa dzwonią pod numer alarmowy 112
  • policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy
  • krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających pomocy finansowej
  • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy
  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie
  • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie
  • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów
  • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami