Wystawa w parku Chrobrego
Wystawę w parku Chrobrego otworzył Paweł Jasiński (stoi z lewej), brat śp. Marka. Obok dyrektor artystyczny festiwalu dr hab. Szymon Wyrzykowski i dr Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywna festiwalu, Fot. Emilia Chanczewska

Soni Spatium II. Wystawę zdjęć z pierwszego festiwalu oglądać można w parku Chrobrego

Dziś po południu rozpoczął się SONI SPATIUM II Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego, który potrwa do niedzieli. Otwarta została wystawa plenerowa, poświęcona temu niezwykłemu wydarzeniu.

Oglądać ją można w parku Chrobrego. Są na niej zdjęcia z pierwszej, ubiegłorocznej edycji festiwalu, informacje dotyczące jego oraz głównego bohatera – śp. prof. Marka Jasińskiego.

Życzymy Państwu, aby dni Festiwalu były dla Państwa czasem refleksji, zadumy, pięknych przeżyć powodowanych odbiorem muzyki tego wielkiego i mądrego polskiego kompozytora.

– napisali na pierwszej planszy organizatorzy wydarzenia

Obiecaliśmy, że wrócimy tu za rok i jesteśmy! – mówiła Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywna Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku festiwal będzie jeszcze bogatszy, będzie bardziej naukowo, że ta muzyka będzie niesiona na cały świat. W przyszłości chcemy zrobić konkurs chóralny, by chóry prezentowały utwory Marka. To nasze marzenia, a żeby mogło się zdarzyć trzeba marzyć, jak mawiał Jonasz Kofta. I spotykać tak wspaniałych ludzi, z którymi pod jedną aurą udaje się stworzyć tak piękną sprawę. Ogromnie się cieszymy, że jesteśmy tutaj, że możemy gościć w tym pięknym mieście.

Władze miasta na dzisiejszym pierwszym dniu festiwalu reprezentowała wiceprezydent Ewa Sowa.

Dziękujemy za tę inicjatywę, to ziarno wykiełkowało i wydaje kolejny plon, ze sfery marzeń przeszło do sfery dźwięku – mówiła Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Szymon Wyrzykowski, prof. ZUT, dyrygent Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który planuje, by przyszłoroczny festiwal był bardziej naukowy.

Ciągle zastanawiamy się, w którą stronę prowadzić festiwal. W przyszłym roku zaprosimy wybitnego niemieckiego specjalistę od muzyki współczesnej, Matthiasa Beckerta. Razem z nim przyjedzie bardzo dobry, zawodowy zespół z Niemiec i będą prowadzić warsztaty mistrzowskie na bazie muzyki Marka Jasińskiego i jeszcze jednego niemieckiego współczesnego kompozytora, który tu przyjedzie. Festiwal pomału staje się tubą głoszącą na cały świat muzykę Marka Jasińskiego, która nie może zostać zapomniana – mówił dziś w parku Szymon Wyrzykowski.

Symbolicznego otwarcia całego festiwalu i wystawy dokonał Paweł Jasiński, brat Marka, który wyznaje, że czas sprawił, iż dziś już potrafi mówić o zmarłym nagle bracie bez łamiącego się głosu.

To dla mnie zaszczyt otwierać drugą edycję festiwalu, serdecznie na niego zapraszam – mówił Paweł Jasiński. – Będę brał udział w całym festiwalu, także moja siostrzenica, jej dzieci.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Camerata Stargard. Nasza redakcja jest patronem medialnym festiwalu.

ZOBACZ PROGRAM: SONI SPATIUM II Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego 16-18.09.2022 r.