Flaga Stargardu
Fot Grzegorz Drążek

Stargard ma urodziny. Niech nam żyje 1000 lat!

24 czerwca 1243 roku Stargard uzyskał prawa miejskie. Dzisiaj nasze miasto świętuje więc 779 urodziny.

Na ulicach Stargardu powiewają błękitno-biało-czerwone flagi miasta, z herbem Stargardu. Oznacza to, że Stargard świętuje. Właśnie w czerwcu ma urodziny.

– Już w IX wieku w Stargardzie-Osetnie istniał jeden z ośrodków plemiennej władzy lokalnej, jakie licznie powstawały na Pomorzu – czytamy na stronie internetowej miasta stargard.eu. – Po pewnym czasie na wyspie, którą tworzyły ramiona Iny powstaje nowy gród. Pierwsze wzmianki zawierające jego nazwę pochodzą z początków XII wieku, z czasów chrystianizacji Pomorza. Przyśpieszenie rozwoju miasta następuje w wyniku osadzenia tu zakonów joannitów (1186) i augustianów (1199). W 1243 roku Barnim I nadaje Stargardowi prawo magdeburskie (w 1292 roku zamienione na prawo lubeckie).

Jako dokładną datę nadania Stargardowi praw miejskich podaje się 24 czerwca 1243 roku. Trudno odnaleźć dowody świadczące o tym, ale istniejąca dokumentacja historyczna wskazuje, że ta data jest najbardziej prawdopodobna i to na nią powołują się władze Stargardu, jeśli mowa jest o nadaniu praw miejskich Stargardowi. To oznacza, że dzisiaj miasto świętuje 779 urodziny.

Urodziny miasta będą hucznie obchodzone. Przed nami koncertowy weekend w Stargardzie – ZOBACZ TUTAJ.

Jest ciekawie? Podoba ci się u nas? Możesz nam postawić KAWĘ – KLIKNIJ TUTAJ 🙂