pudełko

Stargard.News na wybory. Przeczytaj, przemyśl, zdecyduj i zagłosuj

Wszystkie komitety wyborcze, biorące udział w wyborach samorządowych w Stargardzie, odpowiedziały na nasze zagadnienia. Poznajcie ich zdanie, a 7 kwietnia zdecydujcie przy urnach wyborczych, na kogo oddacie swój głos.

Poruszyliśmy pięć zagadnień. Każdy z komitetów otrzymał te same pytania. Porównując odpowiedzi, czytelnicy mogą wyrobić sobie opinie na temat poszczególnych komitetów biorących udział w wyborach samorządowych, co z kolei może pomóc podjąć decyzję przy urnach wyborczych 7 kwietnia.

W wyborach do Rady Miejskiej w Stargardzie i w wyborach do Rady Powiatu Stargardzkiego kandydatów wystawili: KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd, KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Koalicja Obywatelska, KWW Rafała Zająca. Tylko do rady miejskiej kandydatów wystawili KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy oraz KKW Lewica. Tylko do rady powiatu kandydatów wystawił KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni. Cztery pierwsze komitety odpowiadały więc na wszystkie pięć poruszonych przez nas zagadnień. Dwa kolejne komitety odpowiadały na trzy zagadnienia, te które nie dotyczą sytuacji w powiecie stargardzkim. Natomiast ostatni z tych komitetów odpowiadał na trzy zagadnienia, te które nie dotyczą sytuacji w mieście. Ustaliliśmy, że na każde z zagadnień komitety mogły przygotować odpowiedź nieprzekraczającą 2500 znaków ze spacjami. Odpowiedzi umieściliśmy w kolejności alfabetycznej komitetów wyborczych.

Czy Stargard zmierza w dobrym kierunku? Co warto kontynuować, co powinno się zmienić, z czego należy zrezygnować?

Koalicja Obywatelska:

Obserwujemy, że po okresie dynamicznego rozwoju, w mieście zapanowała pewnego rodzaju stagnacja i mało obiektywne spojrzenie na zarządzanie Stargardem, o czym również mówili nam mieszkańcy w trakcie kampanii. Nie może być inaczej, kiedy prezydent i zdecydowana większość radnych jest z jednego ugrupowania, a opozycja jest bardzo niewielka i w zasadzie jej zdanie nie jest brane pod uwagę. Jako Koalicja Obywatelska chcemy być alternatywą w tej sytuacji. Szczegółową wizję rozwoju Stargardu zawarliśmy w programie „16 konkretów”, w którym wyjaśniamy, że chcemy tworzyć miasto bardziej obywatelskie, bliżej mieszkańców. Kandydaci na radnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej to osoby żyjące wśród mieszkańców, z bliskiego sąsiedztwa, znający ich realne problemy.
Radni KO będą bardziej otwarci i bardziej dostępni, co przełoży się na większe zaangażowanie w życie mieszkańców, a to na większą bezpośrednią pomoc stargardzianom.
Nastawiamy się na bardzo owocną współpracę z Rządem, co wzmocni potencjał Stargardu, przyspieszy jego rozwój przy udziale krajowych środków i tych odblokowanych z Unii Europejskiej.
Zależy nam, aby Stargard stał się zielonym liderem na mapie województwa. Możemy to osiągnąć, dzięki prowadzeniu skutecznej polityki ekologicznej, na którą składa się efektywna gospodarka wodno-ściekowa, mądra gospodarka odpadami i kompleksowa termomodernizacja.
Naszym priorytetem jest to, aby Stargard stał się miejscem, w którym każdy mieszkaniec będzie czuł się zaopiekowany, niezależnie od tego, czy jest seniorem ze skromną emeryturą, nastolatkiem czy przedsiębiorcą tworzącym miejsca pracy.
Chcemy tworzyć miasto pozbawione kompleksów – nie tylko względem pobliskiego Szczecina, ale i innych dużych miast. Uważamy, że zamiast wielu inwestycji, które można byłoby określić jako pokazowe, warto skupić się na tych, od których zależy codzienność mieszkańców. Jak stan dróg i chodników, możliwość uzyskania pomocy w szpitalu, dobra jakość powietrza. Koalicja Obywatelska zamierza w pierwszej kolejności zaspokoić te podstawowe potrzeby.

Koalicja Samorządowa OK Samorząd:

Ciągle słyszymy, że Stargard zmierza w bardzo dobrym kierunku. Rozwój gospodarczy i napływ wielu inwestorów do miasta, doprowadził do złotych czasów dla Stargardu. Jak jest w rzeczywistości? Stargard jest miastem przede wszystkim mało przyjaznym kierowcy. Zniszczona infrastruktura drogowa, efekt zaniedbań wieloletnich, brak parkingów, strefa naprzemiennego parkowania to sprawy, które wymagają natychmiastowej interwencji i zmian. Zamian planować w tym momencie – wielką przebudowę ulicy Wyszyńskiego, można byłoby się skupić na zwiększeniu przepustowości np. ulicy Żybułtowskiej, czy utworzeniu tunelu dla drugiego przejazdu, chodnika i ścieżki rowerowej na ulicy Różanej. Natychmiastowo powinno wprowadzić się także transparentność wydatków, czyli możliwość wglądu dla mieszkańca do wydatków na projekty i realizowane cele. Stargardzkie chodniki także pozostawiają wiele do życzenia i trzeba je remontować na bieżąco, a w miejscach, gdzie są one niedostępne, takie inwestycje realizować. Należy rozwijać pasje Naszej młodzieży, realizować ich zainteresowania i zwiększać ich aktywność. Osoby w wieku produkcyjnym, też powinny mieć coś dla siebie i móc się spotykać poprzez darmowe warsztaty, koła zainteresowań itp. Stargard wymaga wielu zmian, My zwróciliśmy uwagę tylko na kilka aspektów. Kontynuować należy rozwój miasta w zakresie gospodarczym, pozyskiwania nowych inwestorów i budowanie marki miasta w skali ogólnopolskiej.

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy:

Czy Stargard zmierza w dobrym kierunku?
Stargard nie podąża w dobrym kierunku. Miasto się wyludnia. Świadczy to o jego niskiej atrakcyjności dla młodego pokolenia. Brak perspektyw uwidacznia się tym, że w mieście zaczynają dominować osoby w wieku senioralnym. Z powodu wysokich kosztów prowadzenia działalności lokalni przedsiębiorcy zamykają lub przenoszą swoje biznesy. Miasto bardziej dba o interesy zagranicznych koncernów działających w granicach Stargardu, ponieważ to im oferuje się preferencyjne warunki. Młodzi rodzice przez brak miejsc w przedszkolach i żłobkach nie mogą powrócić do aktywności zawodowej. Nasze stargardzkie grunty są sprzedawane zagranicznym koncernom, a zyski rozdzielane między różne grupy lobbystyczne, często powiązane z tym samym układem polityczno-biznesowym. Zwykły mieszkaniec nie odnosi z tego żadnych korzyści.
Co należy kontynuować?
Miasto w ostatnich latach nie osiągnęło sukcesu w prawie żadnym projekcie, który można by kontynuować. Najlepszym przykładem tego jest ponad 5-letni remont infrastruktury kolejowej, a także wiecznie dziurawe drogi łatane tylko przed wyborami. Jedynie zagospodarowanie parków w okolicy starówki można zaliczyć miastu na plus. Kontynuować należy renowację zabytkowej zabudowy Stargardu i okolicznych terenów zielonych. Będziemy przyglądać się też zapewnieniom prezydenta o ochronie terenów rodzinnych ogrodów działkowych, to była dobra decyzja.
Co powinno się zmienić?
Relacje urzędnik-mieszkaniec muszą powrócić do normalności, w której to Stargardzianin jest pracodawcą urzędników i radnych, ponieważ to właśnie mieszkańcy finansują ich ze swoich podatków. Urzędnicy muszą odpowiadać za swoje błędne decyzje i niegospodarne wydatkowanie publicznych pieniędzy. Należy zadbać o renowację infrastruktury bezpieczeństwa, czyli schrony, punkty poboru wody, zabezpieczenie energii elektrycznej. W szkołach i na ulicach miasta trzeba stworzyć kampanię informacyjną dot. obrony cywilnej.
Z czego należy zrezygnować?
Nie możemy poddać się ideologii narzucanej przez UE oraz rząd. To my, zwykli mieszkańcy już ponosimy i będziemy ponosić jeszcze większe koszty, a nasze wolności będą ograniczane. Należy zrezygnować z planów, które nakazują nam, czym mamy jeździć, czym mamy ogrzewać swoje domy, a nawet co mamy jeść. Nie może być tak, że wieloletni mieszkaniec Stargardu otrzymuje mniejsze przywileje niż przybysze z innych krajów. Każdy z nas świetnie poradzi sobie bez jałmużny urzędników, jednak nie może być gorzej traktowany niż obcy imigrant.

Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Zająca:

Stargard bez wątpienia zmierza w dobrym kierunku. Dużo już zostało zrobione, ale stać nas na prawdziwy skok rozwojowy. Jesteśmy miastem, które wyróżnia się na tle innych podobnej wielkości. Dalszy dynamiczny rozwój miasta zależy przede wszystkim od dobrej współpracy zgranego zespołu i reagowania na potrzeby mieszkańców. Tylko szeroko rozumiany dialog pozwoli realizować najśmielsze plany. Jeśli z czegoś mamy zrezygnować, to właśnie z podziałów międzyludzkich. Wszystkich nas łączy Stargard i dla niego pracujemy.

Lewica:

Stargard to miasto z ogromnym potencjałem przemysłowym jak i kulturalnym. Powstawanie nowych i rozwój dotychczasowych fabryk na terenie Stargardzkiego Parku Przemysłowego oceniamy jako warte kontynuowania. Należy jednak pamiętać, że aby fabryki zapewniały pracę lokalnym mieszkańcom potrzebne są dodatkowe rozwiązania. Przez dodatkowe rozwiązania rozumiemy przede wszystkim rozwój transportu publicznego na terenie całego powiatu. Transport publiczny musi być dobrze skomunikowany i odpowiadający na zapotrzebowanie mieszkańców. Dziś około 30 procent mieszkańców powiatu jest pozbawionych dostępu w różnym stopniu do transportu publicznego, który dowiezie go do Stargardu. To znacząco wpływa na zakorkowanie naszego miasta, co jest kłopotliwe dla wszystkich mieszkańców. Warto także wspomnieć o konieczności budowy mieszkań na tani wynajem, który wielu osobom da poczucie bezpieczeństwa mieszkaniowego w przypadku braku zdolności kredytowej. Zmiany należy dokonać na pewno w polityce komunikacyjnej miasta z mieszkańcami, chociażby poprzez ogłaszanie i rozszerzanie konsultacji społecznych. Mieszkańcy muszą mieć poczucie wpływu na swoją małą ojczyznę częściej niż raz na kilka lat w wyborach samorządowych. Ponadto w Stargardzie należy ustalić jasne priorytety rozwoju miasta. Takie jak budownictwo mieszkaniowe, zwiększenie dostępności przedszkoli i żłobków, a także poprawy oferty edukacyjnej na skalę w jakiej odpowiedzialne jest za to miasto i powiat w porozumieniu z władzami powiatu. Zrezygnować należy lub poddać zmianie promowanie Stargardu jako miasta pod szczęśliwą gwiazdą. Wydaje się, że to hasło zarówno dla mieszkańców jak i potencjalnych turystów jest niezrozumiałe. Stargard to miasto o długiej, często niełatwej historii, jednak obecność czy budownictwo gotyckiego czy wielokulturowości miasta na przestrzeni wieków wydaje się być zapomniany. Nie może być tak, że okolice murów miejskich, którymi zachwycają się turyści są w dużej części zaniedbane i pozbawione turystycznego potencjału. Warto wspomnieć także chociażby o możliwym wykorzystaniu odcinka Iny, która płynie przez nasze miasto. To wszystko w połączeniu z interesującymi postaciami jak Sydonia von Bruck, obecnością hugenotów może uczynić Stargard atrakcyjnym miejscem w oczach potencjalnych turystów. Także tych z pobliskich regionów.

PiS:

Stargard to miasto wielkich możliwości. Przyjęty kierunek zrównoważonego rozwoju należy uznać za słuszny. Wyzwaniem dla Stargardu jest zapewnienie równowagi pomiędzy ładem ekologicznym, gospodarczym i społecznym. Stargard musi skoncentrować się na podnoszeniu jakości życia dla mieszkańców, rozwijając się równomiernie w różnych obszarach i dziedzinach. Podstawowym obowiązkiem sprawnego samorządu jest zapewnienie łatwego i szybkiego dostępu do usług, zasobów mieszkalnych, publicznego transportu miejskiego, edukacji oraz opieki medycznej. Miasto nie powinno zapominać o rozwoju sportu i kultury. Stargard jest bardzo dobrym miejscem dla dużych inwestorów, co można zaobserwować na zbywanych z zasobów miasta terenach po byłym lotnisku. Niestety większa liczba inwestorów nie przekłada się na wzrost liczby mieszkańców miasta. I to jest jedno z większych wyzwań dla samorządu. Miasto Stargard dobrze wykorzystuje fundusze zewnętrzne, dzięki którym można realizować wielomilionowe inwestycje infrastrukturalne, podnoszące poziom życia mieszkańców. Słabą stroną Stargardu jest bieżące utrzymanie miasta, w szczególności czystość na ulicach i utrzymanie zieleni miejskiej. Mieszkańcy narzekają na stan nawierzchni chodników i jezdni. Stargard powinien być smart i rozwijać się w oparciu o technologie informatyczne. Dzięki innowacjom i nowym technologiom Stargard może stać się inteligentnym miastem. W Stargardzie trzeba zrezygnować z „monowładzy”. Służba mieszkańcom nie może być narzędziem do realizowania indywidualnych karier zawodowych. Służba mieszkańcom to realizacja wspólnych celów.

Zakładając scenariusz, że wasz komitet wyborczy zdobywa większość w radzie miejskiej, jakich będzie pięć znaczących projektów, przedsięwzięć do zrealizowania przez najbliższych 5 lat.

Koalicja Obywatelska:

Gwarantujemy, że gdyby taki scenariusz się sprawdził, do sprawowania władzy podejdziemy z dużą pokorą. Nie zrezygnujemy z systematycznych spotkań z mieszkańcami i dyskusji o bieżącej sytuacji. Uważamy, że włodarze miasta i powiatu są do tego zobligowani. Po przeanalizowaniu budżetu samorządów skupimy się na inwestycjach drogowych i na uregulowania sytuacji związanej z remontem wiaduktów, aby w końcu mieszkańcy mogli przejeżdżać przez miasto bez korków.
Kolejne wyzwanie to remont dworca PKP, który jest niechlubną wizytówką Stargardu. Bardzo ważne jest dla nas ożywienie stargardzkich targowisk, przywrócenie tradycji lokalnych bazarków, zorganizowanie na nich tzw. pchlich targów i przede wszystkim umożliwienie tam działalności zarobkowej sprzedawcom, którzy np. prowadzą sprzedaż ekoproduktów.
Skupimy się na problemach najmłodszych, powołamy pełnomocnika ds. dzieci, do którego młodzi ludzie będą mogli zwrócić się ze swoimi problemami. Inspiracją jest dla nas p. Monika Horna-Cieślak, która zdobyła zaufanie zarówno najmłodszych, jak i nastolatków jako rzecznik Praw Dziecka. Uważamy, że to właśnie grupa nastolatków jest w Stargardzie najbardziej niezaopiekowana.

Koalicja Samorządowa OK Samorząd:

5 projektów które m.in. zrealizujemy przez najbliższe pięć lat w przypadku zdobycia większości:
a) Świetlice dla dzieci i młodzieży – naszym założeniem jest stworzenie w pomieszczeniach po świetlicach lub pomieszczeniach niezagospodarowanych czy na wynajem, świetlic osiedlowych/dzielnicowych, którymi będzie opiekowała się i będzie za nie odpowiedzialna okoliczna młodzież z preferencyjnymi zajęciami dla dzieci, z możliwością zostawienia dziecka w sobotę na ok. 4 godz. i zrobienia np. zakupów. Z zajęciami dla różnych grup wiekowych, także dla seniorów. Takie świetlice funkcjonowały w przeszłości z wielkim powodzeniem i przy odpowiedniej adaptacji, pozwalałyby dzisiejszej młodzieży na posiadanie swojego miejsca, a także nauki zarządzania, a także gospodarowania takim miejscem.
b) Transparentne wydatki – jasny i klarowny Plan wydatków władz miasta, dostępny na stronie internetowej Miasta.
c) Obniżenie podatków od nieruchomości – ale także ustalenie dogodnych, niższych cen za wywóz odpadów komunalnych i odprowadzanie ścieków.
d) Systematyczny i ogólnodostępny Plan remontu dróg i chodników z gwarancją wykonalności. Remonty wykonywane zgodnie z harmonogramem, w celu uzyskania gwarancji, wykonywane także w nocy, aby nie utrudniać ruchu, stawiając na szybkość i jakość i zabezpieczając gwarancją wykonany odcinek zgodnie z panującymi normami.
e) Usprawnienie i dostosowanie do potrzeb mieszkańców komunikacji miejskiej – dostosowanie komunikacji do natężenia ruchu, potrzeb mieszkańców związanych z dojazdem do pracy czy szkoły, konsultacje społeczne z mieszkańcami w celu usprawnienia komunikacji miejskiej, przywrócenie połączeń umożliwiających bezpośrednie połączenie mieszkańców z miejscami strategicznymi bez konieczności przesiadek. Oprócz tego gwarantujemy łatwy i przejrzysty dostęp do radnego. Radny ma być Państwa narzędziem i być czujny na Państwa potrzeby. Dlatego postawimy na radnych blisko ludzi, aby mogli na bieżąco reagować na problemy Stargardzian.

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy:

Nasze 5 najważniejszych projektów dla miasta przedstawiliśmy już na samym początku kampanii, jako jedną z głównych części naszego programu. Jesteśmy przekonani, że już w 5 pierwszych miesiącach wprowadzimy w życie następujące uchwały:

1) Zakaz przyjmowania i osadzania nielegalnych, obcych kulturowo imigrantów na terenie miasta, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie.
2) Radykalna obniżka podatków od nieruchomości dla lokalnych przedsiębiorstw z 30,88zł/m kw. do 20zł/m kw. , co pozwoli na rozwój małych, stargardzkich biznesów.
3) Plan budowy giełdy rolniczej na obrzeżach miasta, gdzie będzie można kupować zdrowe produkty od lokalnych rolników i drobnych handlarzy.
4) Umożliwienie mieszkańcom bardzo taniego wykupu na własność lokali komunalnych za 10 procent ich rynkowej wartości.
5) Trwała ochrona prawna działkowców ROD w możliwości posiadania lub dzierżawy działek i wolności do sadzenia roślin jadalnych i ozdobnych.

Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Zająca:

Przed nami prawdziwa rewolucja w centrum, czyli przebudowa ul. Wyszyńskiego wraz z pl. Wolności i terenem przed SCK. Mieszkańcy zyskają komfortową przestrzeń. Kolejne wyzwania: remont wszystkich dróg i chodników, zapewnienie miejsca w publicznych przedszkolach i żłobku dla wszystkich stargardzkich dzieci. Kolejne to budowa nowej siedziby szkoły muzycznej wraz z salą koncertową na 1000 miejsc, wyczekiwany nowoczesny stadion Błękitnych, dokończenie obwodnicy północnej, budowa nowej szkoły oraz parku na os. Pyrzyckim, deptak na os. Zachód. Tych projektów jest znacznie więcej.

Lewica:

1) Budowa mieszkań na tani wynajem – to jeden z postulatów Lewicy w Polsce. Niezwykle istotny również w Stargardzie. Brak mieszkań na tani wynajem negatywnie wpływa na demografię lokalnych społeczności. Przyczynia się do wyludniania mniejszych miast na korzyść ośrodków metropolitarnych takich jak Szczecin, gdzie w przypadku posiadania kredytu na mieszkanie, ważna jest możliwość znalezienia innej pracy w najbliższej okolicy. Mieszkania na tani wynajem pozwolą rozwinąć Stargard.
2) Dostępność żłobków i przedszkoli, zmiana podejścia do edukacji – w najkrótszym możliwym czasie zwiększymy ilość żłobków i przedszkoli publicznych. Każdy mieszkaniec Stargardu powinien móc skorzystać z możliwości opieki na dzieckiem. Zanim jednak to powstanie należy poprawić weryfikację przyjęć by nikt nie zarzucał, że dzieci przyjmowane są „po znajomości”. W szkołach chcemy uruchomić programy w zakresie prawa oraz finansów, by młodzież miała odpowiednie umiejętności w codziennym życiu. Chcemy wydłużyć godziny pracy świetlic szkolnych, tak aby przywrócić na rynek pracy rodziców, a w szczególności kobiety, które porzucają swoją karierę zawodową ze względu na brak możliwości przekazania opieki nad dziećmi w godzinach pracy. Planujemy również prace nad otworzeniem Całodobowej Poradni Psychologicznej dla dzieci i dorosłych jako odpowiedź na pogłębiających się kryzys zdrowia psychicznego.
3) Zielony Stargard – przywrócimy zieleń mieszkańcom, tak aby przestrzeń miejska pozwoliła wytchnąć po pracy na terenie miasta. W zakresie zielonego Stargardu mamy na myśli zarówno projekty mikro jak Zielone Podwórka oraz te dotyczące całego miasta jak posadzenie 781 drzew na 781 urodziny Stargardu, którymi uhonorujemy pierwszych polskich pionierów, którzy odbudowywali i budowali polski Stargard po 1945 roku.
4) Modernizacja centrum miasta – ulice Wyszyńskiego i Szczecińska wymagają rewitalizacji i przywrócenia im blasku. Koszt takiej inwestycji będzie ogromny i rozłożony na lata, dlatego należy przeprowadzić rzetelne i powszechnie dostępne konsultacje społeczne z mieszkańcami.
5) Miasto dla mieszkańców – zwiększenie udziału mieszkańców w pracach zarówno Rady Miejskiej jak i innych instytucji miasta. Warte rozważenia są chociażby Rady Dzielnic składające się z przedstawicieli różnych środowisk politycznych, organizacji pozarządowych, związków pracodawców i pracowników oraz zwykłych mieszkańców, tak aby wpływ naszych obywateli na nasze życie był jak największy.

PiS:

a) Jednym ze znaczących wydatków miasta jest dofinansowywanie szpitala. Czasem jest to kilka razy w roku. Skoro miasto i tak partycypuje w utrzymaniu szpitala, to stoimy na stanowisku, że trzeba podejść do tego zagadnienia z innej strony. Największą bolączką szpitali powiatowych jest brak kadry lekarskiej, czy pielęgniarskiej. Proponujemy, aby miasto ufundowało stypendia dla najlepszych uczniów ze Stargardu udających się na studia z zawodów medycznych. Finansowalibyśmy w formie stypendiów koszty materiałów do nauki, noclegu itp. W zamian absolwenci podpisywaliby zobowiązanie, że odpracują w stargardzkiej służbie zdrowia minimum 5 lat.
b) Mając nadzieję, że w końcu zakończy się remont wiaduktów będziemy razem z mieszkańcami realizować rewitalizację ulic Wyszyńskiego, placu Wolności i Czarnieckiego. Czas już najwyższy, by centrum miasta przyjęło godny wygląd.
c) Dostrzegamy potrzebę kompleksowego zorganizowania współpracy Spółek miejskich. Jeśli dojdzie do modernizacji ciepłowni warto skorelować tę inwestycję z zagospodarowaniem odpadów oraz osadów ściekowych. Mamy to przemyślane i chcemy by Stargard stał się pionierem tego typu rozwiązań.
d) Wychodząc naprzeciw potrzebom Młodzieży planujemy zabiegać o utworzenie miejsca spotkań, które jednocześnie dałoby wsparcie i było całkowicie darmowe. Chodzi nam o przestrzeń podzieloną na kilka sektorów z myślą o różnych zainteresowaniach i potrzebach młodzieży. Każda strefa zostałaby zaopatrzona w odpowiednie sprzęty i materiały do prowadzenia warsztatów. W lokalu byłaby przestrzeń do sportu, spotkań przy grach, nauki, twórczości artystycznej jak i miejsce do odpoczynku i spokojnych rozmów na kanapach z rówieśnikami i kadrą. Młodzież miałaby możliwość dostania herbaty, słodkiego poczęstunku i przekąsek.
e) W Stargardzie jest sporo organizacji i miejsc spotkań dla Seniorów, jednak pomimo to nie docieramy do wszystkich, którzy być może potrzebowaliby wsparcia. Aktywizacja Seniorów w miejscu ich zamieszkania jest istotnym działaniem, który mamy nadzieję rozwijać. Na ten cel udostępnilibyśmy (w miarę możliwości) lokale będące w dyspozycji STBSu na danych osiedlach, by społeczność mogła się gromadzić, by następowała wymiana międzypokoleniowa umiejętności oraz zwykłej życzliwości.

Powiat stargardzki to miasto Stargard i dziewięć gmin. Czy sprawy miasta Stargard powinny dominować w funkcjonowaniu Powiatu Stargardzkiego? Czy może to potrzeby gmin powinny być przede wszystkim realizowane przez samorząd powiatowy?

Koalicja Obywatelska:

Zwiększenie roli samorządu powiatowego to jeden z naszych priorytetów. Obecnie większość działań i inwestycji powiatu nakierowana jest na miasto Stargard. Jest to bardzo niesprawiedliwe wobec Marianowa, Ińska, Kobylanki, Dobrzan, Dolic, Starej Dąbrowy, Chociwla, Suchania czy gminy Stargard.
Oczywiście, miasto Stargard powinno stanowić spoiwo dla wszystkich gmin i być stolicą powiatu, ale nie może być faworyzowane. Koalicji Obywatelskiej zależy na tym, aby włodarze gmin we władzach powiatowych mieli sojuszników, którzy nie będą bali się rozwiązywać trudnych spraw, także na szczeblu ogólnopolskim.
W związku z tym w drużynie Koalicji Obywatelskiej jest sporo kandydatów z gmin, bardzo zaangażowanych w sprawy lokalnych społeczności. Niektórzy mają już doświadczenie samorządowe, inni dopiero je nabywają, wnosząc do naszej ekipy świeże spojrzenie, nową energię i dużo ciekawych pomysłów.

Koalicja Samorządowa OK Samorząd:

Stargard jest stolicą Powiatu. Sprawy miasta często nakładają się z potrzebami powiatu. Przykładów są setki jak nie tysiące. Oświata jest najlepszym przykładem. W mieście Stargard znajduje się 6 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd powiatowy. To powiat utrzymuje te szkoły a korzystają z niej dzieci i z miasta i z powiatu. Podobnie ma się opieka zdrowotna. Szpital również prowadzi powiat. Korzystamy wszyscy niezależnie od miejsca zamieszkania. Miasto często wspiera zakup dodatkowego wyposażenia medycznego. Tak trzeba współpracować między samorządami. Kolejnymi wspólnymi sprawami dla wszystkich samorządów są sprawy remontów dróg, policja czy straż pożarna. Nie można więc dokładnie określić co powinno dominować nad czymś. Radni wszystkich szczebli powinni określać priorytety swoich kadencji i je realizować we współpracy z innymi samorządami oraz instytucjami rządowymi.

Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Zająca:

W funkcjonowaniu powiatu stargardzkiego nie dominują sprawy miasta Stargard. Dominują potrzeby wszystkich mieszkańców niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Wiemy, że krążą mity chociażby w kontekście preferowania Miasta Stargard w zakresie modernizowanych dróg. O czymś zupełnie innym świadczą konkretne fakty i liczby. Najwięcej środków na remonty dróg w latach 2019-2023 przypadło dla gminy wiejskiej Stargard, na drugim miejscu była gmina Dolice, a dopiero na trzecim miasto Stargard. Zrównoważony rozwój, współpraca pomiędzy gminami i zachowanie równowagi to nie hasło a wdrażane w życie założenie.

PiS:

Jesteśmy zdecydowanie za zrównoważonym rozwojem wszystkich gmin. Jednak głównym problemem powiatu stargardzkiego dotyczącym miasta Stargard i pozostałych dziewięciu gmin jest infrastruktura drogowa. To o lokalizacje inwestycji drogowych trwają dyskusje. Potrzeby modernizacji, przebudów, remontów występują w każdej gminie. Priorytety inwestycyjne powinny być ustalane przez Radę Powiatu. Dlatego ważne jest, aby mieszkańcy wybrali swoich radnych, którzy będą mogli reprezentować ich interesy. Warto podkreślić, że samorząd powiatowy to nie tylko drogi, ale również opieka zdrowotna. Współpraca powiatu z gminami powinna obejmować zwiększona opiekę nad osobami starszymi np. tworząc dzienne domy opieki w każdej gminie. Ponadto warto zaopiekować się przewlekle chorymi, z niepełnosprawnością w specjalistycznym zakładzie opieki leczniczej ZOL utworzonym przy stargardzkim szpitalu.

Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni:

To kwestia złożona. Gminy tworzą powiat, nie odwrotnie. Są gminy większe i mniejsze. Stąd też dla zrównoważonego rozwoju niezbędna jest jak największa współpraca i wzajemne wsparcie. Miasto Stargard to dwie gminy; wiejska i miejska. Mają wspólne cele; infrastruktura drogowa, ochrona środowiska, kwestie zdrowia mieszkańców, dostęp do szkół, obiektów sportowych, ośrodków kultury. Teren miasta Stargard jest specyficzny; drogi miejskie, powiatowe, wojewódzkie, krajowe. Tylko wsparcie i wspólne inwestycje dadzą szansę na realizację nowych zamierzeń, ale także utrzymanie stanu tych dróg, ich remonty. Połączenia komunikacyjne pomiędzy gminami i miastem Stargard to podstawa życia mieszkańców, to możliwości zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Podział wyborczy na okręgi, wskazuje dominację miasta. Jednak to od ludzi, ich inicjatyw, pracy, pomysłów, realizacji celów określa się wielkość, nie ilość a jakość…

Jakie są najpilniejsze potrzeby Powiatu Stargardzkiego, których realizacją chce zająć się wasz komitet wyborczy?

Koalicja Obywatelska:

Fatalny stan dróg to jedna z głównych bolączek powiatu stargardzkiego. W związku z tym zamierzamy powołać powiatowy zespół, którego zadaniem będzie przygotowanie strategii remontu i budowy dróg wraz z ich finansowaniem.
Kolejna sprawa to wykluczenie komunikacyjne, z którym boryka się wielu mieszkańców. Grupa, dla której jest to szczególnie uciążliwe, to młodzież dojeżdżająca do szkół oraz osoby pracujące, które często muszą dzielić podróż na kilka etapów, aby dojechać do pracy. Zamierzamy rozwiązać ten problem, zabiegając o przywrócenie połączeń komunikacyjnych w niektórych gminach.
Dużym wyzwaniem, które dotyczy wszystkich mieszkańców powiatu stargardzkiego, jest zorganizowanie pracy szpitala w Stargardzie w taki sposób, aby zwiększyć pacjentom dostęp do specjalistów i otworzyć poradnie, których u nas nie ma. Np. poradnię geriatryczną, zwłaszcza, że przybywa seniorów, a długość ich życia się wydłuża. Należy więc zadbać, aby jego jakość była jak najlepsza – również ze względu na opiekunów osób starszych, którzy często przez całą dobę zajmują się seniorem. Zamierzamy podjąć starania ku temu, aby utworzyć w Stargardzie ZOL, czyli Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Koalicja Samorządowa OK Samorząd:

– Poprawa stanu infrastruktury drogowej, zwiększająca bezpieczeństwo użytkowników i ułatwiająca eksplorowanie licznych atrakcji naszego Powiatu.
– Modernizacja istniejącego oświetlenia drogowego, wymiana lamp na bardziej ekologiczne i energooszczędne oraz budowa nowych punktów świetlnych, doświetlenie przejść dla pieszych.
– Promowanie ciekawych kulturowo i krajobrazowo miejsc, m.in. Ińskiego Parku Krajobrazowego, Doliny Krąpieli, okolic Miedwia, a także zabytków takich jak zamek w Pęzinie, klasztor cysterski w Marianowie i wiele innych.
– Poprawa dostępności transportu publicznego w mniejszych miejscowościach oraz zachęcanie do korzystania z komunikacji miejskiej jako przyjazna dla środowiska forma przemieszczania.
– Wychodząc naprzeciw transformacji energetycznej – inwestycja w odnawialne źródła energii jak elektrownie fotowoltaiczne, biogazownie, etc. Zielona energia dla Gmin!
– Rozbudowa i modernizacja szpitala.
– Zwiększenie dostępu do usług rehabilitacyjnych dla mieszkańców całego powiatu.
– Poprawa efektywności wydatkowania środków na cele prozdrowotne.
– Dalsze usuwanie barier architektonicznych.

Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Zająca:

Po pierwsze drogi, po drugie drogi i po trzecie drogi… Tylko w ostatniej kadencji powiat stargardzki złożył wnioski na kwotę 599 mln zł. Dzięki dobrej współpracy z włodarzami gmin na modernizacje dróg przeznaczono rekordową kwotę ponad 52 mln. zł. Kolejny istotny temat to ochrona zdrowia i budowa nowoczesnego ośrodka rehabilitacji. Kolejny punkt to spójny publiczny transport międzygminny. Rozwój edukacji zawodowej oraz podnoszenie standardów wyposażenia szkół.

PiS:

Najważniejszymi potrzebami powiatu to utrzymanie szpitala, który ma służyć mieszkańcom całego powiatu. Szpital wymaga reorganizacji i utworzenia dodatkowych oddziałów. Wzorem innych szpitali powiatowych, należy poszukać niszowego profilu działalności i rozwijać daną specjalizację. Warto pomyśleć nad szpitalną opieką psychiatryczną dla dzieci i młodzieży. Kolejnym obszarem jakim należy się zająć to infrastruktura drogowa. Dobrze utrzymane drogi sprzyjają rozwojowi gospodarczemu danego regionu. Niewystarczające nakłady na bieżące utrzymanie dróg powodują ich szybszą destrukcję, a to zwiększa częstotliwość remontów. Wiele dróg musi zostać pilnie przebudowanych. Ten proces rozpoczął się dzięki finansowemu wsparciu dróg lokalnych z budżetu państwa. To Prawo i Sprawiedliwość będąc blisko ludzi przystąpiło do rozwiązania problemu drogowego powiatów i gmin, przekazując miliardy złotych na przebudowy i remonty. Dobrze utrzymane drogi nie są przeszkodą do rozwoju publicznego transportu i przywracanych połączeń autobusowych. Ważną sprawą dla rozwoju powiatu jest inwestycja w młodych ludzi. Warto poruszyć kwestię współpracy edukacji z biznesem. To młodzi ludzie wybierając odpowiednią szkołę i kierunek kształcenia oczekują ciekawej oferty, dostosowanej do lokalnego rynku pracy. Obowiązkiem sprawnie funkcjonującego powiatu jest stworzenie warunków współpracy szkolnictwa z przedsiębiorcami. Wysoko wykfalifikowana młoda kadra to potencjał dla przyszłych inwestorów w parkach przemysłowych.

Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni:

Jako radni powiatu chcemy zająć się, m.in.:
– stworzeniem nowoczesnego ośrodka rehabilitacji,
likwidacji barier architektonicznych dla osób z problemami poruszania się,
– modernizacją i rozbudową Szpitala Powiatowego w Stargardzie, stworzenia CZP dla dzieci i młodzieży wraz z oddziałem szpitalnym na II i III poziomie referencyjności,
– rozbudową i modernizacją infrastruktury drogowej Powiatu Stargardzkiego prowadzącej do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, m.in. doświetleniem przejść dla pieszych,
– zwiększeniem ilości patroli Policji i Straży Miejskiej oraz Straży Gminnych,
– wyposażeniem i doposażeniem służb mundurowych w specjalistyczny sprzęt dla ratowania zdrowia i życia, szkoleniami metodycznymi funkcjonariuszy, zwiększaniu ich kompetencji poprzez wiedzę fachową,
– budową i rozbudową sieci aktywnego monitoringu osiedli i stref zamieszkania, węzłów drogowych,
– budową i modernizacją nowoczesnego schroniska dla zwierząt i zapewnienia im należytej opieki weterynaryjnej,
– organizacją i budową grzebowiska dla zwierząt domowych i cmentarza wraz z krematorium,
– działaniami w ramach programu Czyste Powietrze, w tym tworzeniem ferm fotowoltaicznych i wiatrowych jako alternatywnych źródeł energii dla miast, miasteczek i wsi Powiatu Stargardzkiego.

Dlaczego w wyborach samorządowych 2024 warto zagłosować na kandydatów waszego komitetu?

Koalicja Obywatelska:

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej stanowią alternatywę dla obecnej władzy – będą pytać władze, rozliczać, a nie tylko przegłosowywać kolejne uchwały. Aby samorząd mógł jeszcze lepiej się rozwijać, zarówno w Radzie Miejskiej jak i Radzie Powiatu, potrzebny jest wielogłos. Siłą kandydatów Koalicji Obywatelskiej poza wysokimi kompetencjami do pracy w samorządzie, jest przede wszystkim niezależność, co gwarantuje dyskusję w radach. Wśród nas są m.in. samorządowcy, społecznicy, przedsiębiorcy, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, studenci. Mamy odwagę mówić o tym, że siłą Rad powinna być różnorodność – chcemy wymiany poglądów, debat i konkretnego działania. Poza tym Koalicja Obywatelska w Stargardzie może liczyć na mocne wsparcie we władzach wojewódzkich i krajowych, co przyczyni się do rozwoju miasta i powiatu.

Koalicja Samorządowa OK Samorząd:

Warto zagłosować na kandydatów KW Koalicja Samorządowa Ok Samorząd, ponieważ to ludzie otwarci na potrzeby drugiego człowieka. Przedsiębiorcy, społecznicy, którzy wielokrotnie pomagali, brali udział organizowali działania, imprezy, festyny charytatywne. Cały czas robimy coś dla Państwa, jesteśmy otwarci na Państwa problemy, nie tylko w kampanii wyborczej. Znacie Nas z wielu inicjatyw na terenie miasta. My działać nie przestaniemy, ale jako radnym będzie Nam dużo łatwiej. Jeżeli Waszym celem jest rozwój Stargardu w oparciu o Waszą opinię i miasto bogate kulturalnie z dobrą infrastrukturą drogową to Nasz wybór jest naturalny. Stawiamy na rozwój Stargardu w oparciu o opinie lokalnych przedsiębiorców, młodzieży, emerytów i rencistów, każdego stargardzianina. Nasz Stargard jest Waszym. Postawcie na Nas 7 kwietnia, aby żyć w mieście, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Komitet Wyborczy Koalicja Samorządowa OK Samorząd i jego kandydaci są osobami już doświadczonymi w samorządzie, a jednocześnie w większości ludźmi młodymi, odważnymi i z nowym spojrzeniem na naszą rzeczywistość. Uważamy, że samorząd i władza wyższego szczebla powinni zajmować się tylko tymi sprawami, z którymi nie radzą sobie samorząd i władza niższego szczebla. Nie mamy żadnych powiązań z partiami politycznymi. Nasze struktury nie mają pionowych zależności. Tu w Stargardzie, Suchaniu czy w Szczecinie sami decydujemy, kto nas reprezentuje w wyborach. Nikt nam nie mówi, jak mamy myśleć i co robić. To ogromny kapitał najlepiej wprowadzonych, samorządowych reform w naszym kraju. Jesteśmy gwarantem niezależnego myślenia i działania.

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy:

Kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy gwarantują stałość w trzymaniu się następujących założeń:
– Miasto ma być bogate zamożnością swoich mieszkańców, a nie wielkością miejskiego budżetu.
– Stargardzianin jest tu u siebie, na swoim, za swoje.
– Zapewnione bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe.
– Nasze domy, nasze auta to nasza sprawa.
– Stargard miastem polskim i bezpiecznym.
– Mieszkańcy świadomi i gotowi na zagrożenia.
– Normalna troska o środowisko leży na sercu Polakom.
– Czas przebudzić gospodarczy potencjał miasta.
– Nasi mieszkańcy i nasze produkty na pierwszym miejscu.
– Transport publiczny i prywatny ma być szybki, płynny i bezpieczny.

Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Zająca:

Przemyślana strategia, konkretne pomysły, zrównoważony rozwój, spójne działanie – to wszystko wyróżnia kandydatów KWW Rafała Zająca. Na listach znaleźli się niezależni, mądrzy ludzie z ogromnym doświadczeniem w przeróżnych dziedzinach. Są gotowi, żeby krok po kroku, konsekwentnie realizować wizję rozwoju Stargardu, odpowiadając jednocześnie na wszystkie potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Nie mamy struktur partyjnych, od których jesteśmy zależni. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę ponad podziałami.

Lewica:

Kandydaci i kandydatki KKW Lewica to osoby pochodzące z różnych środowisk społecznych. Mamy w swoim gronie zarówno przedsiębiorców, osoby zaangażowane w ochronę praw pracowniczych, popularyzatorów sportu czy działaczy kultury. Z naszych list do Rady Miejskiej jak i Sejmiku kandydują zasłużeni samorządowcy jak i debiutanci. Różnorodność kandydatów Lewicy pozwala nam wierzyć, że żadna grupa społeczna w trakcie podejmowania jakichkolwiek decyzji nie będzie pominięta. Ludzie Lewicy to przede wszystkim ludzie dialogu, którzy są i będą gotowi do rozmów z mieszkańcami na każdy temat. To zdanie mieszkańców mamy reprezentować na różnych szczeblach samorządu terytorialnego. W myśl zasady „Nic o Was bez Was” chcielibyśmy przede wszystkim włączyć mieszkańców w procesy decyzyjne poprzez otwarcie naszych biur na zapotrzebowanie mieszkańców, ale także edukacje. Nasze kandydatki i kandydaci będą oczywiście reprezentować także to co łączy różne środowiska lewicowe w całej Polsce. Na pierwszym miejscu dla nas zawsze jest człowiek. Będziemy stać na straży praw pracowniczych, równi płac na danym stanowisku dla kobiet i mężczyzn. Obecność Lewicy to także gwarancja, że będziemy pamiętać o lokalnych przedsiębiorcach i ich prawach.Chcemy zadbać również o transport publiczny dostępny dla mieszkańców zarówno dużych miast jak i małych wsi, dostęp do kultury czy placówek ochrony zdrowia. Polska lokalna jest tak samo ważna jak ogromne metropolie. Chcemy aby młodzież ze wsi miała miała poczucie równości wobec różnych dóbr jak osoby z miasta. Stoimy i będziemy stać na straży praw kobiet, mniejszości i świeckości państwa. Szanujemy każdą religię, jednak religia nie powinna mieć wpływu na funkcjonowanie takich miejsc jak szpitale, szkoły czy urzędy. W przypadku zmiany władzy na szczeblu krajowym, to ludzie Lewicy we władzach samorządowych będą gwarantem praw kobiet, osób z niepełnosprawnościami czy programów społecznych takich jak dofinansowanie procedury in vitro.

PiS:

Szanowni Państwo, drodzy Wyborcy, mieszkańcy Stargardu i powiatu stargardzkiego. W gronie naszych osób ubiegających się o mandat radnego znajdą Państwo doświadczonych samorządowców, bardzo aktywnych i skutecznie działających na rzecz swoich lokalnych wspólnot. Jest również szereg młodych osób, którym bliskie są ideały Prawa i Sprawiedliwości, pełne zapału, energii oraz twórczych pomysłów. Mamy konkretny program i grupę świetnych ludzi chcących go realizować dla naszego wspólnego dobra. Nasi radni dali się już poznać z jak najlepszej strony: aktywni, potrafiący słuchać, kompetentni, kulturalni, wrażliwi na ludzkie potrzeby i problemy, a nade wszystko rzeczowi – dotrzymujący słowa. Tacy już po prostu jesteśmy i tacy będziemy. Wiarygodni i na których zawsze można polegać!

Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni:

Wśród nas są ludzie różnych profesji, zainteresowań, o różnym statusie społecznym jednak bardzo prawdziwi! Śmiejący się szczerze i otwarcie, współczujący, wrażliwi i zaangażowani w to co i dla kogo robią. Są nowi, zdecydowanie ze świeżym spojrzeniem, bez zależności i konieczności. Fakt, że nieobyci jeszcze na samorządowych wykładzinach i gabinetowych dywanach zarządów spółek… Mogą jednak stać się LWAMI – dajcie im tylko szansę!
Tamci już byli i co? Stare problemy i kwestie są nadal aktualne, nie zniknęły i pozostaną… Jak w ogródku więdną rośliny lub plony są rachityczne, nie wymienia się roślin, tylko ogrodników!
Jeżeli chcecie zmian, zaangażowania, doświadczenia i umiejętności, świeżości i pasji w działaniu oddajcie na nas Wasz głos w dniu 7 kwietnia. To nasz dzień, ale nasza wspólna PRZYSZŁOŚĆ! Zróbcie to dla SIEBIE!