W miniony weekend policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP Stargard kontrolowali rowerzystów i poruszających się hulajnogami elektrycznymi. Celem kontroli było zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz egzekwowanie obowiązujących przepisów.
W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili 4 nietrzeźwych rowerzystów.
– Pamiętajmy, że pomimo iż jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest penalizowana jako wykroczenie, osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu stwarza dla siebie takie samo śmiertelne zagrożenie, jak kierujący pojazdem mechanicznym. Alkohol znacząco obniża koncentrację, wydłuża czas reakcji i wpływa na prawidłową ocenę sytuacji na drodze – przypomina asp. Wojciech Jędrych, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Policjanci reagowali również wobec rowerzystów naruszających przepisy ruchu drogowego, między innymi przejeżdżających przez przejścia dla pieszych oraz poruszających się chodnikami w miejscach, gdzie nie jest to dozwolone. Podczas kontroli funkcjonariusze wykluczali z dalszej jazdy osoby, których rowery nie posiadały obowiązkowego wyposażenia lub znajdowały się w złym stanie technicznym.
Niestety, pomimo licznych apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, wciąż zdarzają się osoby, które nie respektują obowiązujących przepisów.
– Wśród kontrolowanych użytkowników hulajnóg elektrycznych również ujawniono szereg naruszeń. Były to między innymi przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16 km/h, przewożenie pasażera oraz kierowanie hulajnogą bez wymaganych uprawnień – relacjonuje rzecznik stargardzkich policjantów.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek i rozwagę. Zarówno rowerzyści, jak i użytkownicy hulajnóg elektrycznych są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, a co za tym idzie – obowiązują ich przepisy prawa. O wszelkich zmianach w przepisach na bieżąco informujemy, dlatego warto regularnie śledzić komunikaty i dostosowywać swoje zachowanie do obowiązujących regulacji. Bezpieczeństwo na drogach zależy od odpowiedzialności każdego z nas.
asp. Wojciech Jędrych, KPP Stargard
