Wóz dla PSP Stargard
Fot. Państwowa Straż Pożarna

Stargardzcy strażacy mają nowy samochód. To iveco z 41 m drabiną

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie poinformowała, że dziś, w czwartek 22 grudnia br. jej przedstawiciele, razem z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie, odebrali nowy samochód specjalny.

To auto z drabiną mechaniczną SD41 Iveco Magirus 180-320.

Po rejestracji i przeprowadzeniu szkoleń pojazd zostanie wprowadzony do podziału Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Stargardzie.

Koszt pojazdu to 3 637 479 zł.

Za remiza.com.pl:

Drabina Magirus M42L-AS jest najwyższą drabiną łamaną na świecie. Jej wysokość ratownicza wynosi 41,5 metra. Łamana drabina Magirus z najwyższym przęsłem wysuwanym pojedynczo ma ultranowoczesne sterowanie komputerowe. Wszystkie komputery współpracują ze sobą wymieniając dane za pomocą cyfrowej magistrali. M42L-AS ma dodatkowo automatyczny system stabilizacji wychyleń i drgań (CS), reagujący na zmiany obciążenia kosza oraz gwałtowne podmuchy wiatru. System stabilizacji przęseł działa w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej, co jest bardzo istotne w przypadku uderzenia wiatru z boku przęseł – sytuacji, która często się zdarza podczas pracy na wysokości. Działanie systemu stabilizacji w obu płaszczyznach gwarantują czujniki zainstalowane bezpośrednio na przęsłach drabiny.

Kosz drabiny RC500 przystosowany do przewożenia 5 osób plus dodatkowo 50 kg, z centralną pozycją operatora. W koszu – działko wodno-pianowe o wydajności min. 2500 l/min, w pełni automatyczne, wbudowane w przednią ścianę kosza i będzie automatycznie składane do jazdy. Rozwiązanie takie pozwala na bardzo szybkie podanie wody po dojeździe na miejsce zdarzenia, bez konieczności montowania działka czy odcinka linii wodnej w koszu.

Drabina zabudowana na dwuosiowym podwoziu Iveco o DMC 18T, wyposażonym w skośne podpory Vario i 10-punktowy system podparcia (podpory + koła pojazdu). Wysokość transportowa drabiny w najwyższym miejscu nie przekracza 3,5 m co pozwala na wjazd do niższych tuneli lub garaży. Długość pojazdu w garażu tylko 11,1 m.