węgiel
Fot. pixabay.com

Stargardzka policja ostrzega przed nową metodą oszustów… „na węgiel”

Tworzą kopię stron internetowych z ofertami sprzedaży węgla. Strony są łudząco podobne do oryginalnych. Wykorzystują też nazwy nieistniejących już firm. Potencjalni klienci otrzymują smsa z linkiem, który rzekomo odsyła do strony sprzedawcy.

Policja ze Stargardu ostrzega, że internetowi oszuści nie próżnują i poszerzają metody swoich działań. Wielu z nas robi zakupy w internecie, co sprawia, że stajemy się celem cyberprzestępców. Zbliża się okres zimowy, każdy chce zgromadzić zapas opału na mroźne dni. Oferta taniej sprzedaży wydaje się atrakcyjna, jednak może być pułapką.

Przekonała się o tym mieszkanka naszego miasta, która została oszukana przy zakupie 4 ton węgla typu ekogroszek w ten sposób, że przelała pieniądze na podany w wiadomościach email numer konta – informuje mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Okazało się, że firma zajmująca się sprzedażą opału, na którą kobieta przelała pieniądze już dawno nie istnieje. Oszuści wykorzystali nieistniejącą już nazwę firmy, wyłudzając od kobiety pieniądze w kwocie ponad 10 000 złotych.

Policja przypomina:

  • przed zakupem zasięgnijmy aktualnych opinii o sprzedawcy
  • otrzymując ofertę e-mail, nie klikajmy w linki, mogą one kierować na fałszywe strony
  • absolutnie nie udostępniajmy swoich danych osobowych oraz danych konta bankowego
  • podczas zapłaty kartą zwróćmy uwagę, czy połączenie jest bezpieczne, ewentualnie
  • wybierzmy opcję płatności przy odbiorze
  • uważajmy na super oferty, mocno zaniżone – powinny wzbudzić naszą czujność