żołnierka
fot. pixabay.com

Stargardzka policja ostrzega przed oszustwami metodą na amerykańską żołnierkę

Około 40 tysięcy złotych stracił stargardzianin, który zaufał internetowej znajomości. Czekając na wymyśloną przez oszusta paczkę z majątkiem kobiety będącej na wojskowej misji w Syrii, dwukrotnie zapłacił za rzekome ubezpieczenie przesyłki.

Policja przestrzega, że przestępcy stosują coraz bardziej pomysłowe metody, by dotrzeć nie tylko do seniorów. Ofiarą oszustów padają także młodsze osoby.

– Pomimo bardzo intensywnej pracy prewencyjnej policjantów w zakresie ostrzegania przed oszustwami jakie mogą na każdego z nas czyhać, zdarzają się niestety przypadki kiedy to wykorzystywana jest łatwowierność i zaufanie – podkreśla mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Przekonał się o tym stargardzianin, który zgłosił się do stargardzkiej komendy informując, że padł ofiarą oszustwa. Z jego relacji wynikało, że kilka miesięcy temu za pośrednictwem portalu społecznościowego poznał kobietę, która twierdziła, że jest amerykańską żołnierką i przebywa na misji w Syrii. Kobieta zaproponowała pokrzywdzonemu, że wyśle do niego paczkę z całym swoim majątkiem.

W paczce miało być ok. 1,5 miliona dolarów amerykańskich. Kurs dolara amerykańskiego to na dziś 4,43 zł.

– Niedługo później stargardzianin dostał informację, że przesyłka utknęła i trzeba opłacić ubezpieczenie jej podróży do Polski – relacjonuje dalej Justyna Siwarska ze stargardzkiej policji. – Mężczyzna przelał na wskazane konto 5 tysięcy dolarów amerykańskich, po czym potrzebna była kolejna wpłata. Stargardzianin stracił łącznie prawie 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Nieustannie apelujemy o zachowanie ostrożności w nawiązywaniu nowych znajomości w mediach społecznościowych, czy innych portalach w Internecie. Zwłaszcza jeśli poznana osoba prosi o pieniądze. Oszuści cały czas modyfikują sposób działania. Dlatego tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywania informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą.

mł. asp. Justyna Siwarska