Scena Młodych maj
Z lewej 17-letnia 𝐀𝐦𝐞𝐥𝐢𝐚 𝐌𝐢𝐬𝐤𝐢𝐬, z prawej 14-letni 𝐂𝐡𝐚𝐥𝐲 𝐇𝐞𝐫𝐦𝐚𝐧 𝐎𝐥𝐞𝐤𝐬𝐚𝐧𝐝𝐫𝐨𝐯𝐲𝐜𝐡, fot. SCK

Stargardzka Scena Młodych Miskis & Chaly, czyli malarstwo i muzyka

W niedzielę 7 maja 2023 roku, o godzinie 17, na Małej Scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, kolejne wydarzenie na którym zaprezentują się młode talenty. Tym razem będzie to Amelia Miskis z I LO i Chaly Herman Oleksandrovych z SP 3. Wstęp wolny!

𝐀𝐦𝐞𝐥𝐢𝐚 𝐌𝐢𝐬𝐤𝐢𝐬 rocznik 2006, uczennica I Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Stargardzie. Od ponad pięciu lat uczestniczka zajęć prowadzonych przez Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych Brama. Malowanie nie jest dla niej wyłącznie sposobem spędzania czasu ale przede wszystkim narzędziem służącym wyrażeniu siebie i pokazywaniu swojego wewnętrznego świata.

Każdy obraz, który tworzy jest pełen emocji. Uwielbia eksperymentować z różnymi technikami malarskimi i kolorami. Malowanie jest dla niej pasją, która daje jej wiele radości i spełnienia. Jest przekonana, że kluczem do sukcesu jest robienie tego, co się kocha. Motto „Rób to co kochasz, kochaj to co robisz” jest dla niej motywacją do ciągłego dążenia do celów i realizacji swoich marzeń. Twórczość młodej artystki mogliśmy podziwiać podczas ubiegłorocznego wernisażu prac uczestników warsztatów plastycznych w Bramie Wałowej.

Scena Młodych maj

𝐂𝐡𝐚𝐥𝐲 𝐇𝐞𝐫𝐦𝐚𝐧 𝐎𝐥𝐞𝐤𝐬𝐚𝐧𝐝𝐫𝐨𝐯𝐲𝐜𝐡 rocznik 2009. Urodzony w Pryłukach w obwodzie Сzernihowskim w Ukrainie. Już od najmłodszych lat uczęszczał na lekcje indywidualne a następnie do szkoły muzycznej na lekcję gry na akordeonie. To zaowocowało startem w międzynarodowym konkursie młodzieżowym, podczas którego zajął 3 miejsce. Potem zaczęło się ekscytujące, „konkurencyjne” życie… Startował w regionalnych, krajowych i międzynarodowych konkursach, w których jurorami byli najwybitniejsi kompozytorzy Ukrainy. Herman nigdy nie schodził z podium! Wszystko zmieniło się 24 lutego 2022 roku, gdy Rosjanie rozpoczęli inwazję na Ukrainę.

Rodzina Hermana zdecydowała się na wyjazd do Polski, ponieważ miasto było otoczone przez rosyjskie czołgi. Akordeon został w domu, ponieważ nie było możliwości zabrania instrumentu ze sobą. Był to najbardziej bolesny moment dla młodego artysty. Na początku marca 2022 roku Herman wraz z rodzicami ii młodszym bratem przyjechał do Barlinka. Artysta rozpoczął szkołę i w niedługim czasie znalazł się instrument. Herman pokazał swoje umiejętności, następnie zaczęły się występy.

W lipcu rodzina trafiła do Stargardu. Herman wziął udział w przesłuchaniach i został przyjęty do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie. Rozpoczął także naukę w Szkole Podstawowej nr 3. Młodego artystę mogliśmy posłuchać m.in. podczas występu jego mamy wraz zespołem „Ukraińskie Barwy”.

Można dołączyć do wydarzenia na Facebooku: Stargardzka Scena Młodych | Miskis & Chaly

Zapraszamy! Wstęp wolny! Czeka na Was świetny występ, cudowna wystawa i… coś pysznego! Na wydarzenie zaprasza Rafał Zając – prezydent Stargardu oraz Stargardzkie Centrum Kultury. Do zobaczenia!

Maciej Dura-Pomarański, rzecznik Stargardzkiego Centrum Kultury

INFORMACJE I ZDJĘCIA: STARGARDZKIE CENTRUM KULTURY