Feliks Sikora
Feliks Sikora na jubileuszu 70-lecia szkoły w Żukowie, w 2018 roku. Miał wówczas 90 lat. Fot. SP Żukowo

Stargardzki Sybirak odszedł na wieczną służbę. Ostatnie pożegnanie Feliksa Sikory w czwartek 13 października

W pięknym wieku 94 lat, w sobotę 8 października 2022 roku, zmarł Feliks Sikora, Sybirak i wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Żukowie. Odznaczony honorową odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego.

Feliks Sikora urodzony 2 lutego 1928 roku w Urzejowicach w województwie lwowskim. Zesłany na Sybir był w latach 1940-1946. Działacz, członek zarządu, pracownik Komisji Historycznej Związku Sybiraków Oddział Rejonowy w Stargardzie Szczecińskim. Pisał artykuły o losach Sybiraków, prowadził wykłady na lekcjach historii w stargardzkich szkołach, udzielał konsultacji i dzielił się wspomnieniami z osobami piszącymi prace naukowe dotyczące deportacji na Syberię.

Odznaczony Odznaką Honorową Sybiraka oraz Krzyżem Zesłańców Sybiru. Uhonorowany także srebrną odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego, nadaną uchwałą zarządu województwa zachodniopomorskiego z 28 stycznia 2015 roku, wręczoną na sesji Rady Powiatu Stargardzkiego 29 kwietnia 2015 roku.

Feliks Sikora 22 czerwca 2018 roku, mając 90 lat, wziął udział w uroczystościach z okazji 70-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Żukowie (gmina Przelewice), której był wieloletnim dyrektorem. Odsłaniał tablicę pamiątkową, która znalazła się na budynku szkoły.

Wyjątkowo miło było nam gościć pana Feliksa Sikorę, wieloletniego dyrektora PSP w Żukowie, osobę bardzo otwartą i życzliwą naszej placówce. Pan Sikora chętnie spotykał się z młodzieżą przez ostatni rok, dzielił się swoimi wspomnieniami, zdjęciami i pamiątkami – czytamy w szkolnej relacji z jubileuszu.

Ostatnie pożegnanie Sybiraka i pedagoga Feliksa Sikory w czwartek 13 października 2022 roku, o godzinie 10, na cmentarzu w Stargardzie – Giżynek 5b. Pogrzeb nastąpi po mszy św.