badania PSA
Fot. pixabay.com

Stargardzki tato, z okazji Dnia Ojca, zbadaj swe „klejnoty”!

Stowarzyszenie Edukacja – Zdrowie – Aktywność zaprasza mieszkańców na kolejne prozdrowotne spotkanie. Tym razem dedykowane przede wszystkim panom.

Akcja „Tata na medal” odbędzie się dokładnie w Dzień Ojca, czyli w piątek 23 czerwca, w godzinach 14-18. Stowarzyszenie EZA oraz Powiat Stargardzki, który dofinansowuje wydarzenie, zapraszają do Domu Kultury Kolejarza przy ulicy Szczecińskiej 17 w Stargardzie. Wstęp jest wolny.

W programie m.in.:

  • badania PSA dla mężczyzn (gruczołu krokowego)
  • badania składu i masy ciała
  • możliwość zwiedzenie Stargardzkiego Radioklubu PZK przy Domu Kultury Kolejarza SP1KCJ
Tata na medal

Czym jest badanie PSA?

Badanie PSA (prosta specyficzna dla antygenu) to test laboratoryjny wykorzystywany w medycynie do pomiaru poziomu antygenu specyficznego dla gruczołu krokowego (PSA) we krwi mężczyzn. Antygen PSA jest białkiem wytwarzanym głównie przez komórki gruczołu krokowego, który jest częścią męskiego układu rozrodczego. PSA pełni funkcję utrzymania płynności nasienia poprzez rozpuszczanie skrzepów, co ułatwia ruchliwość plemników.

Badanie PSA jest stosowane przede wszystkim w kontekście wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego. Podwyższone poziomy PSA we krwi mogą wskazywać na obecność raka, ale mogą również być spowodowane innymi warunkami, takimi jak zapalenie gruczołu krokowego czy przerost prostaty. Dlatego badanie PSA nie jest jednoznacznym wskaźnikiem raka gruczołu krokowego i może być stosowane jako narzędzie diagnostyczne, które wymaga dalszej oceny.

Interpretacja wyników badania PSA zależy od różnych czynników, takich jak wiek pacjenta, historii rodzinnej raka gruczołu krokowego oraz wyniku poprzednich badań PSA. Często stosuje się określone wartości progowe, powyżej których wynik jest uznawany za podejrzany i może wymagać dalszych badań, takich jak biopsja gruczołu krokowego, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność raka.

Ważne jest, aby omówić wynik badania PSA z lekarzem lub specjalistą, aby zrozumieć jego implikacje i podjąć odpowiednie kroki diagnostyczne. Badanie PSA nie jest rekomendowane rutynowo dla wszystkich mężczyzn, a decyzję o jego wykonaniu należy podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek, historię zdrowia i inne czynniki ryzyka.

Źródło: ChatGPT