Ulica Mieszka I w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Stargardzkie ulice dawniej i dziś cz. 5. Mieszka I, a kiedyś Pyritzerstrasse

W historycznym cyklu pokazujemy ulice i place w Stargardzie w przeszłości i obecnie. Czas na ulicę Mieszka I na Starym Mieście. Obejrzyjcie to samo miejsce 100 lat temu i dzisiaj.

W cyklu „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” pokazujemy to samo miejsce w Stargardzie na dwóch fotografiach. Jedna jest z przeszłości, druga teraźniejsza. W tej części cyklu przedstawiamy do porównania ulicę na Starym Mieście. To ulica Mieszka I, dawniej Pyritzerstrasse i ulica Pyrzycka.

Na zdjęciach jest widok w kierunku Bramy Pyrzyckiej. Fotografia historyczna jest sprzed około 100 lat. Pokazuje to miejsce w latach 1915-1925. Na dzisiejszej fotografii, porównując ją do tej z przeszłości, zobaczymy tylko ten zabytek i fragment murów obronnych.

Stargard ulica Mieszka I dawniej i dziś
Fot. ze zbiorów MAH Stargard/Fot. Grzegorz Drążek

Zabudowa wzdłuż ulicy całkowicie się zmieniła. 100 lat temu były tam kamienice z różnego rodzaju sklepami i usługami na parterze, obecnie po lewej stronie na zdjęciu są budynki II Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida, a po prawej bloki mieszkalne.

Cykl „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” przygotowujemy wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, które udostępniło nam do publikacji historyczne fotografie i pocztówki ze swoich zbiorów.