Policyjne auto
Fot. Grzegorz Drążek

Starsza pani ze Stargardu nie dała się oszukać. Jeden udawał policjanta, drugi jej syna

Oczuści, działając metodą „na policjanta” próbowali okraść z pieniędzy 70-letnią kobietę. Mieszkanka Stargardu nie dała się podejść oszustom. Policja chwali jej zachowanie i apeluje do seniorów o czujność.

Stargardzka policja w ostatnim czasie często informuje o oszustach, którzy na różne sposoby próbują okraść z pieniędzy starsze osoby ze Stargardu i regionu stargardzkiego. Niestety, niejeden raz im się to udało. Poniższy przykład z 5 czerwca 2023 roku pokazuje, że można uchronić się przed działaniem oszustów.

– Stargardzcy policjanci otrzymali zgłoszenie w sprawie próby oszustwa – poinformowała mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Mężczyzna podając się za policjanta próbował wprowadzić w błąd 70-letnią mieszkankę Stargardu i w ten sposób wyłudzić od niej oszczędności całego życia.

Oszuści działali metodą „na policjanta”.

– W trakcie rozmowy fałszywy policjant poinformował seniorkę o tym, że jej syn spowodował wypadek i koniecznie trzeba wpłacić kaucję, żeby nie trafił do więzienia – relacjonuje Justyna Siwarska. – Następnie mężczyzna przekazała słuchawkę rzekomemu synowi, który płacząc do słuchawki mówił, że został zatrzymany przez policję. Seniorka nie dała się jednak oszukać. Zachowała czujność i natychmiast rozłączyła się. Szybko skontaktowała się z synem, który zaprzeczył, że doszło do takiego zdarzenia, a telefon ten miał na celu wyłudzenie od niej pieniędzy.

Stargardzka policja chwali zachowanie starszej pani i raz jeszcze apeluje do mieszkańców o czujność w relacjach z obcyni osobami, tym bardziej przez telefon, kiedy nie widać, z kim się rozmawia.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują rożne metody, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. W momencie, kiedy ktoś będzie do nas dzwonił prosząc o pieniądze, jak najszybciej zakończmy tę rozmowę. Zadzwońmy do kogoś z rodziny i upewnijmy się czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

mł. asp. Justyna Siwarska z KPP Stargard

Policja prosi o czujność nie tylko seniorów, ale i ich bliskich. Dzieci czy wnuki powinni informować swoich rodzicó czy dziadków o zagrożeniach ze strony oszustów działających różnymi metodami, między innymi „na policjanta”, „na wnuczka”, „na pracownika banku”.

– Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów – uważa Justyna Siwarska. – Dlatego też stargardzcy policjanci starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów, by przestrzegać ich przed oszustwami i wskazać jak postępować, gdy ktoś będzie chciał od nich wyłudzić pieniądze.