Konferencja EZA
Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej stargardzkiego starostwa, fot. Emilia Chanczewska

Stowarzyszenie EZA tym razem zadbało o słuch i o wzrok

Kolejna konferencja poświęcona zdrowiu odbyła się dziś po południu, w starostwie. Działające aktywnie w Stargardzie Stowarzyszenie Edukacja – Zdrowie – Aktywność zorganizowało przy tej okazji także badania słuchu i wzroku.

Powiat stargardzki i Stowarzyszenie EZA zaprosiły mieszkańców na konferencję „Słyszę i widzę”, którą zapowiadaliśmy.

– Mamy dla państwa kupony na bezpłatne badanie wzroku do salonów optycznych, a w pomieszczeniu obok można przebadać słuch – mówiła witając licznych uczestników Elżbieta Drobik, prezes Stowarzyszenia EZA.

Rolę gospodarza pełnił dziś wicestarosta.

-To już kolejna konferencja poświęcona zdrowiu, które jest najważniejsze, a jak trzeba je cenić ten tylko się dowie, kto ma z nim problem – parafrazował znaną fraszkę Jana Kochanowskiego „Na zdrowie” Łukasz Wilkosz, stargardzki wicestarosta.

Niestety nie dojechał specjalista, który miał mówić na temat wzroku. O tym, co warto wiedzieć o słuchu, m.in. o budowie ucha, mechanizmie słyszenia, ubytkach słuchu mówił Eliasz Andrzejewski, z wykształcenia protetyk słuchu i fizyk, pracujący jako szkoleniowiec firmy audiofon – fragment w relacji LIVE na Facebooku naszego portalu.

A wyżej podpisana autorka była się przebadać u miłych pań z tej firmy. Słuch w obydwu uszach wyszedł w normie. 🙂

Samemu trudno zorientować się, że ma się kłopoty ze słuchem, Stowarzyszenie EZA przypomina więc kilka wskazówek, które sugerują, że warto udać się na profesjonalne badanie do protetyka słuchu:

  • wydaje Ci się, że rozmówcy mówią niewyraźnie,
  • nie rozumiesz cichej mowy,
  • nie rozumiesz wypowiadanych słów, gdy w otoczeniu jest większa ilość dźwięków (gwar uliczny, włączone radio, telewizor, czy w większym towarzystwie),
  • zdarza Ci się nie słyszeć dzwonka do drzwi, pukania, telefonu,
  • musisz widzieć usta rozmówcy, gdy z nim rozmawiasz,
  • słyszysz dźwięki, których nikt inny w Twoim otoczeniu nie słyszy (brzęczenie, pisk, szum w uszach).
© zakaz kopiowania treści
Fot. Emilia Chanczewska