Fot. KPP Stargard

Świadomy i bezpieczny. Spotkanie z policją w Domu Seniora

Dzielnicowi rewiru II stargardzkiej komendy odwiedzili seniorów w Domu Seniora przy ul. Limanowskiego w Stargardzie. Podczas spotkania omówiono problematykę przemocy domowej, która może dotyczyć osób starszych. Poruszone zostały także tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz oszustw metodą na policjanta, wnuczka, szklankę wody, koronawirusa oraz blika.

Każdego dnia osoby starsze mogą paść ofiarą wielu różnych przestępstw i wykroczeń związanych z kradzieżami, rozbojami czy powszechnie znanymi oszustwami. Dlatego aby przeciwdziałać takim zjawiskom i nie dopuścić do stworzenia sytuacji w jakikolwiek sposób zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu policjanci po raz kolejny przeprowadzili z seniorami zajęcia profilaktyczne.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o zagrożeniach jakie napotkać mogą osoby starsze w dzisiejszym świecie. Oprócz rozmów o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego, aktualnych przepisach dotyczących między innymi obowiązku i sposobu noszenia elementów odblaskowych nie zabrakło tematów związanych z oszustwami osób starszych metodami na wnuczka, policjanta, szklankę wody, koronawirusa czy blika. Poruszone zostały również kwestie przemocy psychicznej oraz fizycznej, która dotyczyć może osoby starsze. Uświadamialiśmy również wszystkich będących na spotkaniu o sposobach działania oszustów, a także prawidłowego reagowania na tego typu przypadki.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

– W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów;

– Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym;

– Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych;

– Zawsze potwierdzaj prośbę o pomoc;

– Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym także z zagranicy grożą utratą pieniędzy;

– Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści!

Apelujemy do opiekunów osób starszych — informujmy i przypominajmy naszym rodzicom i dziadkom o tych procederach. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy, lub przekazanie jej jako gwarancji rozwiązania jakiegoś problemu. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich.

podkom. Krzysztof Wojsznarowicz, KPP Stargard