Pocztówki MAH Stargard
MAH Stargard

„Świat w pocztówce zamknięty” na nowej wystawie czasowej Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie

Kuratorami wystawy są dr Monika Ogiewa-Sejnota oraz Piotr Tarnawski z Działu Badań nad Historią i Społecznością Lokalną MAH Stargard. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 20 listopada 2023 roku, o godzinie 17, w Muzeum przy Rynku Staromiejskim 3. Wstęp wolny.

W 2021 r. stargardzkie Muzeum zakupiło kolekcję 226 pocztówek z 37 miejscowości obecnych powiatów choszczeńskiego, pyrzyckiego i stargardzkiego. Do czasu tego zakupu MAH w Stargardzie posiadało liczny zbiór filokartystyczny, w którym dominowały widoki Stargardu. Ujęcia innych miejscowości stanowiły mniejszość i do tej pory głównie przedstawiały miejscowości należące do powiatu stargardzkiego w jego zmieniających się granicach.

Na wystawie zaprezentowano większość kartek pocztowych z zakupionej kolekcji. Zachowano jednak zasadę, aby pokazać ujęcia z każdej miejscowości. Widoki zamieszczone na kartkach prezentują najważniejsze i najciekawsze obiekty tych miejsc, np. kościół, główna ulica, szkoła czy gospoda. Specjalne miejsca zajmują pocztówki litograficzne i tzw. „księżycówki”, których lata świetności przypadały na koniec XIX w. oraz kartki okolicznościowe, czyli propagandowe i reklamowe. Całość została opatrzona licznymi informacjami i ciekawostkami z historii kartek pocztowych.

Kolekcja została zakupiona ze środków prywatnych darczyńców oraz Szubert Platinum, Bio Star Sp. z o. o, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., Wody Miejskie Stargard Sp. z o.o., Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

INFORMACJE I ZDJĘCIA: MUZEUM W STARGARDZIE, oprac. (ech)