Stargard pochód 1 maja
Fot. Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie Oddział Stargard

Święto 1 Maja w Stargardzie. Pochód z gokartami. A potem szło się na lody

Dzięki zbiorom Archiwum Państwowego możemy przypomnieć sobie, jak wygądały pochody pierwszomajowe w Stargardzie.

Korzystając ze zbiorów stargardzkiego oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie pokazujemy fotografie ze Święta 1 Maja w Stargardzie. Większość zdjęć zostało zrobionych na ulicy Czarnieckiego, gdzie ustawiona była trybuna honorowa.

Na jednej z archiwalnych fotografii widać trybunę honorową. Znajdowała się ona na wysokości mauzoleum żołnierzy radzieckich. Na fotografii widać fragment mauzoleum. Obecnie w tym miejscu jest skwer Jana Pawła II z pomnikiem papieża. Mauzoleum i fragmenty Pomnika Wdzięczności z placu Wolności przeniesione zostały na międzynarodowy cmentarz wojenny przy ulicy Reymonta w Stargardzie. Na zdjęciu z pochodu pierwszomajowego na trybunie honorowej można zobaczyć między innymi żołnierzy radzieckich z garnizonu stacjonującego w tamtych czasach w Kluczewie.

Na zdjęciach ze zbiorów Archiwum Państwowego zobaczyć można uczestników pochodów pierszomajowych. Były delegacje zakładów pracy, między innymi ZNTK, Luxpolu, OZTiMD, Polleny, PKS, a także stargardzkich szkół i różnych placówek. Nie każdy szedł. Uczestnicy koła motoryzacyjnego z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie jechali ulicą Czarnieckiego gokartami.

W pochodach pierwszomajowych szły także orkiestry, między innymi orkiestra wojskowa i orkiestra działająca przy Zespole Szkół Rolniczych w Stargardzie. Swoje reprezentacje w pochodach pierwszomajowych miały także kluby sportowe. W naszym artykule jest fotografia pokazująca przedstawicieli Spójni Stargard.

– Pochody pierwszomajowe może i nie kojarzą się najlepiej, ale dla zwykłych mieszkańców w tamtych czasach było to wydarzenie, w którym brali udział całymi rodzinami – wspomina jedna ze stargardzianek z centrum miasta. – Najpierw oglądało się pochód, a potem szło się z dziećmi na lody.

Na archiwalnych zdjęciach widać, jak dużo mieszkańców przyglądało się pochodom pierwszomajowym. Jest jedna fotografia pokazująca obecną ulicę Wyszyńskiego od strony placu Wolności krótko po zakończeniu pochodu pierwszomajowego. Widać na tym zdjęciu, jak dużo osób uczestniczyło w tych wydarzeniach. Warto też bardziej przyglądnąć się tej fotografii i zobaczyć, jak zmieniła się ta część Stargardu. Większości zabudowań już nie ma, ale po prawej stronie w oddali widać budynki „SDH” i „Millenium”, które stoją i dzisiaj.