Sztuki walki u Terytorialsów
Fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

Użycie broni to zawsze ostateczność. Dlatego zachodniopomorscy Terytorialsi szkolą się w sztukach walki. By obronić siebie, swoich najbliższych czy osoby potrzebujące pomocy.

Wprowadzenie zajęć ze sztuk walki w Trzebiatowie, gdzie stacjonuje 142 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to pomysł dowódcy jednej z kompanii w Trzebiatowie por. Piotra Pietrzaka. Poza służbą w WOT jest trenerem brazylijskiego jiu-jitsu i MMA w klubach Przemo Boxing Team i Berserkers Team w Gryficach. Por. Pietrzak ma purpurowy pas ju-jitsu.

Każdy żołnierz powinien dobrze strzelać, ale też umieć obronić siebie, czy kogoś innego – mówi por. Piotr Pietrzak. – Żołnierze uczą się, jak zachować się w określonych sytuacjach. Poza tym to dla nich frajda, uczyć się czegoś nowego. Poza tym sztuki walki podnoszą motorykę ciała, koordynację ruchową oraz dają dużą pewność siebie. Same plusy.


Szkolenia odbywają się w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie podczas rotacji, czyli comiesięcznych, weekendowych szkoleń, które musi przechodzić obowiązkowo każdy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. W miniony weekend Terytorialsi z Trzebiatowa uczyli się podstaw brazylijskiego jiu-jitsu, boksu, zapasów i samoobrony. To możliwe, bo w szeregi Terytorialsów wstąpili profesjonalni trenerzy i instruktorzy sztuk walki. I tak tak zajęcia z boksu prowadził szer. Robert Sintyła, z zapasów szer. Marcin Popow, BJJ (brazyliskie jiu-jitsu) szer. Stefan Nowacki (ma czarny pas Ju-jitsu) a z samoobrony st. szer. Emil Kulesza. Wszyscy to utytułowani zawodnicy w swoich dyscyplinach, mający na koncie występy i sukcesy rangi Mistrzostwa Polski czy w Mistrzostwach Europy.


Efekty zajęć widać po wynikach żołnierzy na egzaminach z wychowania fizycznego. Podczas ostatniego sprawdzianu najlepsi żołnierze wykonali: jeden 80, a inny 70 pompek, jeszcze inny żołnierz w ciągu dwóch minut wykonał 104 tzw. brzuszki. Z zajęć ze sztuk walki chętnie korzystają zarówno mężczyźni, jak i
żołnierze kobiety.

Te ćwiczenia podnoszą atrakcyjność szkolenia, bo któż nie chciałby posiąść umiejętności, które w razie zagrożenia pomogą obronić siebie czy innych przed napastnikiem – mówi dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski. – Przy tym żołnierze w atrakcyjny sposób podnoszą swoją
kondycję fizyczną, co cieszy także mnie, jako dowódcę batalionu.


Podczas kolejnej rotacji, w listopadzie, Terytorialsi z Trzebiatowa poznają podstawy Krav-magi.

INFORMACJE: Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, oprac. (ech)