Spotkanie noworoczne
Spotkanie noworoczne odbyło się na auli Zespołu Szkół nr 1 w Parku 3 Maja, Fot. Emilia Chanczewska

To był trudny i pracowity rok w mieście Stargard i w stargardzkim powiecie

Przy jednym stole zasiedli dziś stargardzki starosta Iwona Wiśniewska i prezydent Stargardu Rafał Zając. Przy kolejnych stołach ich najbliżsi współpracownicy. Po pandemicznej przerwie do Stargardu wróciła tradycja powiatowo-miejskich spotkań noworocznych. To okazja do podsumowania minionego roku w pracy samorządów.

Powiatowo-miejskie spotkanie noworoczne 2023 odbyło się dziś, w piątkowe popołudnie, w auli Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie, czyli popularnym „parku”. Gośćmi starosty i prezydenta byli ich najbliżsi współpracownicy, parlamentarzyści, radni, mundurowi, duchowni, dziennikarze. Był czas na podziękowania, filmowe podsumowania, przemowy włodarzy, wspólny toast (bezalkoholowym szampanem!) i życzenia. Były też występy wokalne i poczęstunek.

Włodarze miasta i powiatu przyznali, że rok 2022 nie był łatwy, bo popandemiczny i naznaczony inwazją Rosji na Ukrainę, która trwa już prawie 11 miesięcy.

W mieście w minionym roku doszło do straty dwóch niezwykłych twórców stargardzkiej kultury. W maju zmarł Stanisław Bartniczak, dyrektor Domu Kultury Kolejarza, a w listopadzie Grzegorz Konopczyński, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Stargardzie.

Oświata wizytówką powiatu

Jako pierwsza głos zabrała Iwona Wiśniewska, stargardzki starosta. Dziękowała za pracę i zaangażowanie współpracownikom, pracownikom starostwa, włodarzom gmin. Szczególnie doceniła wszystkich, pracujących na rzecz oświaty, czyli głównie działających na terenie Stargardu szkół ponadpodstawowych.

– Od wielu lat dokładamy starań, by wizytówką powiatu stargardzkiego była oświata – mówiła Iwona Wiśniewska, stargardzki starosta. – To jest mnóstwo codziennego wysiłku, ogromna odpowiedzialność za to jacy ludzie będą dalej funkcjonować po zakończeniu kształcenia. Dziękuję wam za ogromny wysiłek, za często bardzo trudne rozmowy i zapewniam, że jesteście wszyscy dla mnie bardzo ważni.

Stargardzki starosta podkreślała, że wiele udało się zrobić we współpracy z miastem Stargard, że Rada Miejska w Stargardzie pozytywnie odpowiedziała na apele o wsparcie powiatowego szpitala w Stargardzie. Życzyła wszystkim satysfakcji z pracy, siły i gotowości do zmieniania świata i odpowiadania na potrzeby innych. A prywatnie – szczęścia rodzinnego i dobrego zdrowia.

Zaangażowany, fantastyczny zespół, któremu wciąż się chce, który podejmuje wyzwania – mówił o swoich współpracownikach prezydent Stargardu. Dziękował radnym miejskim, z którymi nieraz „pięknie się różni”, stargardzkiemu posłowi, a szczególnie radnemu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Marcinowi Przepiórze ze Stargardu.

– Wszyscy potrzebujemy wsparcia ludzi dobrej woli, którzy realizując swoje zadania w różnych obszarach będą angażować się też w sprawy Stargardu – mówił Rafał Zając, prezydent Stargardu. – To wsparcie jest odczuwalne i ważne każdego dnia. A przed nami kolejne lata wyzwań. Zawsze powtarzam, że osią rozwoju miasta jest rozwój gospodarczy i ten rok był naprawdę udany. Sprzedaliśmy nieruchomości za ok. 60 mln zł. Udało się otworzyć 8600 nowych miejsc pracy w parku przemysłowym i jestem przekonany, że kolejne kilka tysięcy przed nami. Oprócz projektów, które będą realizowane, przebudowy komunikacyjnej, przebudowy poszczególnych instytucji, jednostek organizacyjnych, wielkiego projektu zazieleniania Stargardu, chcemy zrealizować projekty, które będą Stargard podnosić do ligi miast największych.

Centrum Stargardu do przebudowy

– Przed nami kompleksowa przebudowa centrum Stargardu, ulicy Wyszyńskiego z placem Wolności, terenem przed Stargardzkim Centrum Kultury. To będzie wybudowanie od nowa serca miasta. To serce się przeniosło i chcemy je przebudować, by chciało się do Stargardu z chęcią przyjeżdżać i spędzać w centrum czas. To projekt o wartości ok. 100 milionów złotych – zapowiadał na dzisiejszym spotkaniu Rafał Zając.

Prezydent mówił też m.in. o planach wybudowania nowej siedziby szkoły muzycznej, z salą koncertową na 1000 miejsc. Taka sala kinowa działała w przedwojennym Stargardzie, w latach ’30 ubiegłego wieku.

Dla zebranych gości zaśpiewały dziś w „parku” utalentowane młode wokalistki, na co dzień uczennice I LO Stargard: Patrycja Kucharzyk i Paulina Pryciak, na saksofonie zagrała Zuza Wesołowska. Spotkanie poprowadziła, podsumowując także wydarzenia w Polsce i na świecie w minionym roku, dziennikarka Aleksandra Zalewska-Stankiewicz ze Stargardu.

© ZAKAZ KOPIOWANIA TREŚCI.