Adam Kubicki z rodziną
W środku Adam Kubicki. Od lewej żona Alicja Pajor-Kubicka i syn Remigiusz Pajor-Kubicki. Z prawej szwagier Piotr Pajor z żoną Aleksandrą Marek-Pajor. Fot. Emilia Chanczewska

Uczestnicy wernisażu zachwyceni talentem Adama Kubickiego. Wśród nich byli najbliżsi śp. Sławomira Pajora, prezydenta Stargardu w latach 2002-2017

W Galerii 108 – Hol Stargardzkiego Centrum Kultury (nad kasą kina SCK) do końca października br. oglądać można wystawę rysunków piórkiem pt. „Niepamięć II”. Ich autorem jest samorodny talent, 58-letni Adam Kubicki z Pyrzyc, zawodowo związany ze stargardzkim starostwem. Prywatnie mąż rodzonej siostry Sławomira Pajora.

Adam Kubicki, z wykształcenia magister ekonomii, od 15 lat pracuje w wydziale komunikacji starostwa w Stargardzie. To właśnie tam, pod koniec ubiegłego roku, w galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze urzędu, była wystawa pt. „Niepamięć”. Jej kontynuacja, „Niepamięć II” otwarta została w piątek 29 września 2023 roku w SCK i ma być dostępna przez miesiąc.

To prace tegoroczne. Każda z nich siedzi człowiekowi w głowie. Słuchawki na uszy, muzyka i robię właśnie takie rzeczy. Trzeba mieć czas nie tylko na pracę i na rodzinę, na przyjemności również!

Adam Kubicki, autor prac

A najbliższa rodzina pana Adama to żona Alicja Pajor-Kubicka – rodzona siostra zmarłego nagle prezydenta Stargardu (w latach 2002-2017) Sławomira Pajora, syn Remigiusz Pajor-Kubicki – pyrzycki radny miejski, dziennikarz i społecznik – prezes stowarzyszenia Inicjatywa Ziemia Pyrzycka. Na wernisażu był także Piotr Pajor – brat byłego prezydenta Stargardu, z żoną Aleksandrą Marek-Pajor (wszyscy na głównym zdjęciu).

Zapowiedź wydarzenia:

Autor pokazał kilkadziesiąt misternie wykonanych czarno-białych rysunków piórkiem w formacie A4. Każda z nich zaskakuje nieoczywistą symboliką. Choć każda ma tytuł, uczestnicy wernisażu próbowali interpretować je po swojemu.

– Skąd takie wizje? Nie wiem, prochów nie biorę! – śmieje się w rozmowie ze Stargard.News Adam Kubicki. – A że są precyzyjne? Nie używam nawet linijki, posługuję się tylko piórkiem, bo mam mało czasu. Ale na wiosnę planuję wystawę obrazów olejnych. Czasem słyszę na wernisażach jak autorzy wymieniają listę wielu ukończonych artystycznych uczelni. A ja nie skończyłem żadnej, jestem samoukiem!

Rysunek piórkiem i malarstwo olejne to niejedyne formy, w których pan Adam tworzy. To także m.in. drewno, skóra, glina, metal.

Wernisaż poprowadził Maciej Dura-Pomarański, rzecznik SCK, który podkreślał że Adam Kubicki to nie tylko twórca pięknych prac, ale i niezwykła osobowość. Oficjalnego otwarcia dokonała Helena Maćkowiak, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Stargard. Nie zabrakło władz Powiatu Stargardzkiego, starosty Iwony Wiśniewskiej i wicestarosty Łukasza Wilkosza, którzy przybyli z kwiatami i serdecznymi gratulacjami dla swojego mega zdolnego pracownika!

Na żywo zagrali stargardzcy muzycy Artur Witek (gitara) i Piotr Kosmal (harmonijka), który jest jak zawsze kuratorem wystawy w SCK i który na początku zdradził, że pan Adama oprócz sztuk plastycznych pasjonuje się także muzyką, mającą świetny wpływ na tworzenie jego prac.

Na uczestników wernisażu zwyczajowo czekał poczęstunek.

Wstęp do galerii na holu SCK jest wolny.