Inauguracja roku UTW Stargard
Uroczystość odbyła się na dużej scenie SCK, fot. Jan Balewski

UTW Stargard. Chcą wciąż być aktywni

We wtorkowe południe, na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, spotkali się studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie. Uroczyście, razem ze swoimi gośćmi, zainaugurowali nowy rok akademicki 2023/2024.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ JANA BALEWSKIEGO Z DZISIEJSZEJ INAUGURACJI.

Było uroczyste ślubowanie przedstawicieli nowych studentów UTW Stargard.

My studenci UTW w Stargardzie podejmujemy nowe studia nie dla dyplomów, tytułów naukowych i zawodowej kariery lecz dla własnej satysfakcji, pragnienia uzupełnienia i zdobywania nowej wiedzy.

Ślubujemy uroczyście uczestniczyć w szerokim programie edukacyjnym i integracyjnym Uniwersytetu oraz wykazywać aktywność obywatelską i koleżeńską, aby budować i podnosić społeczny autorytet uczelni kształcącej naszych seniorów.

Pragniemy nadążać za postępem, rozwijać swoje zainteresowania i tworzyć.

Ślubujemy dbać o prestiż i godność uczelni, przestrzegać panujących w niej dobrych obyczajów i zasad współżycia społecznego.

Ślubujemy.

rota ślubowania

Minutą ciszy studenci pożegnali tych, którzy opuścili ich szeregi, bo odeszli na zawsze… Barbarę Bartosik, Irenę Górnicką, Danutę Krzyśków, Włodzimierza Ciechanowskiego.

Dzisiejsze przemówienie należało do Witolda Czajkowskiego z UTW Stargard.

– Prezentujemy programy artystyczne, przedstawienia teatralne, wystawy, uczymy się języków obcych, śpiewamy, tańczymy – mówił w imieniu wszystkich studentów UTW Stargard Witold Czajkowski. – Nie jest nam obca turystyka krajowa i zagraniczna. Ludzie żyją długo, powinni też dobrze żyć, ćwiczyć umysł i ciało, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. W ramach swojej działalności staramy się zaktywizować emerytów uznając, że ruch to zdrowie, a bezczynność rujnuje również psychikę.

Była mowa o tym jakie sekcje działają w UTW Stargard, o powołaniu Stargardzkiej Ligi Bowlingowej Seniorów UTW, której rozgrywki są na kręgielni Rondo.

O licznych występach – tanecznych Seniorit, teatralnych A-To-My, grupy Kabarecik Wesoły Uniwersytecik, czy wokalnych zespołu Chabry.

Także o nowej siedzibie sekcji plastycznej Inspiracje – w Bramie Portowej.

Witold Czajkowski informował, że UTW Stargard wznowił zajęcia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, w ramach projektu „Trzeci wiek technologiczny”.

Nie ukrywał, że bolączką UTW Stargard są wysokie koszty wynajmu sali, w których studenci chcą organizować swoje spotkania.

– Jestem zawsze z wami drodzy seniorzy, szykuję sobie tutaj dobre miejsce, bym za jakiś czas mogła się z wami cieszyć tą piękną, złotą, polską jesienią. Jesteście w mieście ważni, jesteście ogromnym potencjałem, siłą, wielką radością, a my to wiemy i doceniamy. Zawsze możecie na nas liczyć w każdej kwestii, pomożemy wam załatwić salę – zapewniała Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta miasta. – Bądźcie dla siebie przyjaciółmi.

Wiceprezydent Ewa Sowa na powitanie nowego roku akademickiego wręczyła studentom kosz z kawą i herbatą, „do dziekanatu”.

– Pani starosta serdecznie państwa pozdrawia, zapewnia o pamięci w sercu i zastanawia się, kiedy będzie mogła być na pierwszej wywiadówce? – mówił dziś w SCK Łukasz Wilkosz, wicestarosta stargardzki. – To dla mnie rok szczególny, gdyż moja starsza córka również rozpoczęła studia, we Wrocławiu. I chciałbym państwu życzyć tego, co jej – otwarcia na ten rok, na nowych ludzi, wiedzę, optymizmu, realizacji własnych pasji i czego tylko państwo sobie życzycie. Wszystkiego dobrego!

Przemowę wygłosiła senator Magdalena Kochan z Goleniowa, głos zabrały także przedstawicielki UTW Szczecin i UTW Police.

Kolejny już raz stargardzcy studenci-seniorzy wykazali swoją dezaprobatę wobec posła PiS ze Stargardu, który znów został przez nich wybuczany…

Zabrzmiał tradycyjnie Gaudeamus Igitur. Dla studentów i ich gości zatańczyły Seniority, gościnnie zaśpiewały Muffinki (Aleksandra Myślicka, Anna Krajewska-Pędzik i Agata Harhaj) oraz solo Agata Harhaj, wystąpił także zespół Chabry.

Inauguracyjny wykład wygłosił dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.