kobiety w filmie zaproszenie

W piątek, na Małej Scenie SCK: wernisaż na czerwonym dywanie

Trzy pracownie działające w Stargardzkim Centrum Kultury połączyły swe siły, aby już w piątek 27 października o godzinie 18 przenieść mieszkańców Stargardu w filmowy świat. Na wernisażu, który odbędzie się na Małej Scenie SCK, pojawią się m.in. Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Monica Bellucci czy Catherine Zeta-Jones. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

To nie pierwszy wspólny projekt pracowni działających przy SCK. Na początku tego roku uczestnicy Pracowni Fotograficznej oraz Pracowni Lokalności i Dziennikarstwa zrealizowali przedsięwzięcie pod hasłem „346 dni pod innym niebem”. Bohaterkami tego projektu były mieszkanki Ukrainy, które w wyniku wojny przeprowadziły się do Stargardu. Wystawa fotografii i przedstawione historie zostały ze wzruszeniem przyjęte przez widzów i czytelników.

Tym razem z pomysłem „Kobiety w filmie” wyszła Pracownia Rzemiosła SCK. Idea była następująca – prawie 20 uczestniczek projektu (choć jest i jeden pan) mogło wybrać sobie dowolną postać z filmu i wcielić się w nią podczas sesji zdjęciowej.

– Temat był na tyle szeroki, że dał każdej z uczestniczek pełną swobodę i możliwość stworzenia wymarzonej kreacji. Pozyskaliśmy także kilka modelek z zewnątrz w tym jedną makijażystkę że Szczecina, Beatę Nizio-Bobecką, która stworzyła doskonałe makijaże artystyczne – mówi prowadząca Pracownię Rzemiosła Małgorzata Just.

Stworzenie kreacji było czasochłonne i wymagało kreatywności oraz zaangażowania, ale tego akurat nikomu nie brakowało. Fotografowie podeszli do tematu bardzo profesjonalnie.

Efektem są piękne zdjęcia – każde z nich opowiada osobną historię. Modelki podzieliły się osobistą motywacją, opowiedziały uczestniczkom Pracowni Lokalności i Dziennikarstwa, dlaczego wybrały taką, a nie inną postać filmową. Była to też okazja do poruszenia tematów kinowych i emocji, jakie wyzwala film.

Efekty współpracy będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek 27 października o godzinie 18, na Małej Scenie SCK.

– Takiego wernisażu jeszcze nie było. Stworzymy iście oscarowy klimat i dopiero wtedy okaże się, jakie postaci pojawiły się na zdjęciach – zapowiada Szymon Górski z Pracowni Fotograficznej.

Aby wydarzenie nabrało jeszcze bardziej widowiskowego charakteru, również jego uczestnicy proszeni są o założenie scenicznych kostiumów. Może to być cała stylizacja albo tylko element z akcentem filmowym.
Organizatorzy gwarantują świetną atmosferę i na razie nie zdradzają wszystkich szczegółów.

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, instruktor Pracowni lokalności i dziennikarstwa w Stargardzkim Centrum Kultury