Smaki regionów
Fot Materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

W poszukiwaniu smaków regionów. Zgłoście, jeśli takie znaleźliście

Można już zgłaszać propozycje w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Poszukiwane są lokalne i regionalne wyroby, także ze Stargardu i całego powiatu stargardzkiego.

To dwudziesta pierwsza edycja konkursu. To konkurs ogólnopolski. Smaki regionów poszukiwane są w poszczególnych województwach.

Etap zachodniopomorski konkursu właśnie ruszył. Propozycje można zgłaszać do 31 lipca tego roku.

Zachęcam do udziału w tegorocznej edycji tego kulinarnego konkursu, który łączy ludzi z różnych zakątków naszego województwa, skupionych wokół wspólnej pasji, opartej na produktach żywnościowych przygotowywanych według tradycyjnych receptur

Olgierd Kustosz, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego organizuje zachodniopomorski etap konkursu kulinarnego razem z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

– W konkursie na poziomie regionalnym udział może wziąć każdy, kto przedstawi żywnościowy produkt regionalny: surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia – informują organizatorzy. – Muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami związanymi z regionem, z którego pochodzą. Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy.

Kategorie w konkursie:

  • produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego,
  • produkty regionalne pochodzenia roślinnego,
  • napoje regionalne i inne produkty regionalne.

Wypełnione zgłoszenia konkursowe należy dostarczyć do Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Więcej informacji i wzory dokumentów konkursowych na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Finał wojewódzki zaplanowany jest na 27 sierpnia w ogrodzie dendrologicznym w Przelewicach.

Finał krajowy konkursu odbędzie się 25 września 2022 roku w ramach Międzynarodowych Targów Smaki Regionów w Poznaniu.