Analog
Przedstawiciele pracowni ANALOG ze Szczecina, z prawej Michał Czeszejko, z lewej Mateusz Modzelewski, fot. Emilia Chanczewska

„W Stargardzie powstanie rzecz wybitna”. Wiadomo jak ma wyglądać Osiedle Forsycji

Pracownia ANALOG ze Szczecina wygrała miejski konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Osiedla Forsycji, które ma powstać przy ulicy H. Żybułtowskiej, w rejonie osiedla Pyrzyckiego w Stargardzie.

Wyniki konkursu ogłoszone zostały dziś po południu w stargardzkim ratuszu. Na konkurs wpłynęło 29 prac. Wygrała koncepcja powstała w pracowni Piotra Śmierzewskiego ANALOG ze Szczecina.

– To wysoka półka polskiej architektury – mówił Marek Orłowski, referent sądu konkursowego. – Jesteśmy w dobrych rękach. W Stargardzie powstanie rzecz wybitna.

Konkurs ogłoszony był w grudniu.

O konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Osiedla Forsycji mówi prezydent Stargardu Rafał Zając – relacja LIVE.

Ogłoszenie wyników konkursu na koncepcję Osiedla Forsycji w Stargardzie. W ratuszu mówił przewodniczący sądu konkursowego Marcin Major, architekt ze Stowarzyszenia Architektów Polskich we Wrocławiu – relacja LIVE.

O zwycięskim projekcie mówi Michał Czeszejko reprezentujący pracownię ANALOG ze Szczecina, gdzie powstał zwycięski projekt Osiedla Forsycji – relacja LIVE.

– 90% tego, co dziś się buduje, przeznaczone jest na rynek komercyjny, popyt kształtuje podaż, w Polsce często jest odwrotnie, ludzie bez refleksji kupują to, co jest na rynku – dodaje Michał Czeszejko z pracowni ANALOG w Szczecinie. – Mieszkania TBS będą dłużej zamieszkiwane, będą podążały za zmianami społecznymi w ramach rodziny. Zamiast projektowania kilku standardowych pomieszczeń: duże, małe, średnie, zaproponowaliśmy układ dwóch równorzędnych pomieszczeń, które mogą być dość swobodnie przekształcane i użytkowane, z częścią wspólną pomiędzy nimi, gdzie jest kuchnia. To projekt, który nie jest adresowany na rynek stricte deweloperski, komercyjny, tylko dla TBS.

Działające od 25 lat Stargardzkie TBS do tej pory wybudowało 34 budynki w Stargardzie, w śródmieściu, na os. Letnim i ostatnio na os. Lotnisko. Osiedle Forsycji powstać ma w pobliżu osiedla Pyrzyckiego.

– To miejsce w mieście będzie się niewątpliwie urbanistycznie rozwijać, z udziałem TBS – mówiła dziś Agata Kmieć-Łuciuk, prezes Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Mam nadzieję, że zwycięska praca konkursowa będzie przez nas realizowana w niedalekiej przyszłości.

– Takie osiedle to są nie tylko mieszkania, ale i przestrzenie wspólne. Takie osiedla sprzyjają integracji ludzi i otwierają nowe myślenie. Troszeczkę zapomnieliśmy, że należy żyć ze sobą, a nie obok – podkreślał architekt Marcin Major z Wrocławia.