Oddział Zewnętrzny w Stargardzie Aresztu Śledczego w Szczecinie pochwalił się nowym nabytkiem. To kia ceed, którą funkcjonariusze służby więziennej będą jeździć po zachodniej Polsce za skazańcami pod elektronicznym dozorem.
Poprzednikiem nowej „kijanki” był opel corsa, który w ciągu 4 lat przejechał 570 000 km.
– Od 28 września 2022 roku w stargardzkiej jednostce terenowej Systemu Dozoru Elektronicznego jeździ nowy pojazd. Zmiana poprzedniego, wysłużonego samochodu, była koniecznością – informuje kpt. Grzegorz Terlikowski, rzecznik Aresztu Śledczego w Szczecinie. – Samochód dla funkcjonariuszy SDE jest podstawowym narzędziem pracy podczas realizacji czynności materialno-technicznych na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Zadania stawiane funkcjonariuszom powodują, iż muszą być stale mobilni, kontrolując prawidłowość wykonywania kary wśród osób objętych systemem.
Co to jest dozór elektroniczny, potocznie nazywany bransoletą?
System Dozoru Elektronicznego jest jednym z systemów wykonywania kary pozbawienia wolności. Polega na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym, przy użyciu środków technicznych.
Załogi Zespołów Terenowych Systemu Dozoru Elektronicznego realizują czynności materialno-techniczne w terenie, u osób objętych dozorem elektronicznym przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Współpracują z Centralą Monitorowania i Podmiotem Dozorującym, który zleca wizyty na polecenie sądu, prokuratury, oraz kuratora.
Zadaniem zespołów SDE są czynności związane z wykonywaniem kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
Realizacja czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej polega na:
- sprawdzaniu warunków technicznych
- instalacji urządzeń monitorujących
- deinstalacji urządzeń monitorujących po zakończeniu lub przerwaniu odbywania kary
- wizytach związanych z kontrolą lub naruszeniem warunków odbywania kary