chodniki szczury

W UM Stargard, podobnie jak w firmie remontującej chodniki, uważają że kostki mogą zapadać się przez szczury

Na początku lutego br. pisaliśmy o naprawie chodników w centrum Stargardu. Przedstawiciel zajmującej się tym pyrzyckiej firmy mówił wtedy, że przekładanie chodników to praca, której efekty psują parkujący ciężkimi busami oraz… drążące tunele szczury. Wracamy do tematu!

W ostatnich miesiącach kostki chodnikowe układane na nowo były m.in. na ulicy Staszica oraz Piłsudskiego. Wykonawca obawia się niezadowolenia mieszkańców ponownym zapadaniem i wykrzywianiem się chodników. Uważa, że tego przyczyną jest parkowanie ciężkich samochodów dostawczych oraz drążenie tuneli przez szczury.

Na naszym Facebooku rozpętała się dyskusja na ten temat. Zobacz TUTAJ.

W jej efekcie dostaliśmy maila ze zdjęciami, na potwierdzenie hipotezy, że to szczury niszczą chodniki.

„… bardzo ruszyły mnie komentarze ludzi którzy twierdzą, że to nie wina szczurów tylko złego wykonania i oszczędność materiałów, oczerniające wykonawców prac poprawkowych oraz miasto. W załączniku ślę zdjęcia tuneli szczurów pod betonem i niech mi Państwo wierzą, że ile betonu by firma nie dała w danym miejscu to te gryzonie wykopią obok i jeszcze więcej. Pod betonem robi się pusta przestrzeń wszystko wisi w powietrzu a gdy samochody na jadą wszystko siada w dół. Proszę o obejrzenie zdjęć i własną ocenę (…) Uważam za bardzo niesprawiedliwe hejtowanie przez ludzi komentujących firm wykonujących tę ciężką pracę i miasto, które stara się jak może żeby chociaż doraźnie pomóc pieszym.”

Poprosiliśmy zleceniodawcę robót – miasto Stargard – o odniesienie się do tej sprawy i zajęcie stanowiska w sporze czy to szczury mogą powodować zapadanie się chodników.

– Rzeczywiście, wiele wskazuje na to, że może to być robota szczurów – przyznaje Piotr Styczewski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Stargardzie. – Niestety, we wszystkich miastach jest ich dużo i w pewnych okresach dają się szczególnie we znaki. Zwłaszcza, że poza drążeniem tuneli pod chodnikami są w stanie nawet przegryzać beton.

Jak sobie z tym poradzić? Odpowiada AI:

  1. Naprawa uszkodzeń betonu: Sprawdź swoją posiadłość pod kątem uszkodzeń betonu, tj. pęknięcia czy dziury. Napraw wszelkie ubytki, aby uniemożliwić szczurom dostęp do wnętrza betonu.
  2. Zastosuj substancje odstraszające: Istnieją dostępne na rynku substancje odstraszające szczury. Mogą to być spraye, granulki lub kapsułki, które zawierają składniki nieprzyjemne dla gryzoni. Regularnie aplikuj je w miejscach, gdzie szczury mogą próbować przegryzać beton.
  3. Zastosuj ekrany lub siatki: Jeśli istnieje konkretny obszar, który szczególnie przyciąga szczury, rozważ zastosowanie metalowych ekranów lub siatek. Mogą one zabezpieczyć beton, utrudniając gryzoniom dostęp.
  4. Utrzymuj czystość: Upewnij się, że wokół nie ma śmieci ani resztek jedzenia, które mogłyby przyciągnąć szczury. Regularne utrzymywanie czystości ograniczy atrakcyjność miejsca dla tych szkodników.
  5. Usuń źródła pożywienia: Upewnij się, że pojemniki na śmieci są szczelnie zamknięte, a jedzenie dla zwierząt domowych nie zostaje na zewnątrz na noc. Szczury są skłonne przegryzać beton w poszukiwaniu pożywienia.
  6. Zamknij dostępy: Staraj się zidentyfikować i zabezpieczyć wszelkie potencjalne dostępy szczurów do obszarów, w których mogą próbować przegryzać beton. To mogą być szczeliny, dziury w ścianach, czy otwory w fundamentach.
  7. Zastosuj pułapki: Pułapki mogą być skuteczną formą kontroli szkodników. Wybierz pułapki, które są bezpieczne dla domowników i umieść je w miejscach, gdzie podejrzewasz obecność szczurów.
  8. Konsultuj się z profesjonalistami: Jeśli problem jest poważny, skonsultuj się z profesjonalistami ds. zwalczania szkodników. Specjaliści mogą zaoferować skuteczne strategie i środki do kontroli populacji szczurów.

Pamiętaj, że skuteczne zapobieganie gryzieniu betonu przez szczury wymaga kombinacji różnych strategii. Działając systematycznie i konsekwentnie, możesz ograniczyć ryzyko wystąpienia tego problemu.