SP 3 Stargard remont budynku
Fot. Grzegorz Drążek

Wielki remont w SP 3 Stargard. Zrywają, rozbierają, układają, montują

W Szkole Podstawowej nr 3 w Stargardzie trwa duży remont jednego z dwóch szkolnych budynków. Prowadzone są prace, które mają zwiększyć efektywność energetyczną szkoły przy ulicy Limanowskiego.

Remont w SP 3 Stargard to część projektu dotyczącego poprawy efektywności energetycznej budynku szkolnego, w którym kiedyś było gimnazjum, a w ostatnich latach lekcje mieli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Dzisiaj uczestniczyliśmy w spotkaniu, na którym przedstawiciele szkoły i miasta powiedzieli o tym, co jest robione w SP 3 i ile potrwa remont.

– Przeprowadzenie termomodernizacji budynku SP 3, obejmującej między innymi usprawnienie systemu grzewczego, wymianę okien, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych, usprawnienie wentylacji, wymianę stolarki drzwiowej oraz wymianę instalacji fotowoltaicznej – wyliczał punkty realizowanego projektu Arkadiusz Rozwód, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie.

Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta Stargardu, przypomniała dziś, że realizowany właśnie projekt jest spełnieniem planów zmarłego w maju tego roku Romualda Bobrowicza, wieloletniego dyrektora SP 3 w Stargardzie.

– Mówiąc o tym projekcie pamiętajmy o poprzedniku pana dyrektora Arkadiusza Rozwoda, o panu dyrektorze, świętej pamięci Romualdzie Bobrowiczu – podkreślała dziś Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta Stargardu. – Był on inicjatorem tego przedsięwzięcia, wszystko przygotował, zaplanował, bardzo szczegółowo i z taką wizją. Odszedł chyba ze świadomością, że ta jego wizja będzie zrealizowana, że wszystko jest na dobrej drodze. Było jeszcze kilka poprawek. Udało nam się osiągnąć ten cel i projekt się toczy. To bardzo ciekawe i potrzebne przedsięwzięcie. Zmiany cywilizacyjne, rozwój komunikacji jest tak ogromny, że musimy nieco inaczej zacząć myśleć o planowaniu naszego życia, nasze codzienności i wszystkie te działania mają prowadzić właśnie do poznania, podejmowania lepszych decyzji dotyczących i naszego zdrowia i ekologii, a w tym właśnie głównie efektywności energetycznej.

Obszernie o zakresie planowanych prac powiedział dziś Michał Napora, inspektor w referacie inwestycji i remontów wydziału inżynierii Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

– Prowadzimy działania w trzech płaszczyznach – wyjaśniał. – Przede wszystkim chcemy ograniczyć straty ciepła. W związku z tym docieplamy dachy. To będzie ponad 2000 metrów kwadratowych docieplenia dachów i wykonania nowego pokrycia dachowego. Dodatkowo, będziemy ocieplać ściany zewnętrzne. Te, które nie mają wartości historycznej, będą ocieplone styropianem grafitowym. Łącznie 800 metrów kwadratowych ścian. Wielkie okna na sali gimnastycznej będą nowe z pakietem trzyszybowym, energooszczędnym. Drzwi zewnętrzne też wymieniamy na nowe, które spełniają najwyższe standardy termoizolacyjności. Ponadto, chcemy ograniczyć straty ciepła związane z wentylacją, dlatego sala gimnastyczna wyposażona będzie w nowoczesną centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Efektywność odzysku będzie na poziomie nawet około 80 procent. Drugą płaszczyzną działania jest poprawa efetywności energetycznej urządzeń instalacji. Wykonana zostanie nowa instalacja elektryczna. Na starym, wysokim budynku jest już praktycznie na wykończeniu instalacja elektryczna. Wyposażona będzie w oprawy oświetleniowe, nowoczesne typu led, które charakteryzują się niższym zużyciem prądu. Tutaj będą oszczędności sięgające nawet 50 procent ilości energii. Wykonana zostanie nowa instalacja centralnego ogrzewania ze wszystkimi zaworami regulującymi, termostatycznymi. Spowoduje to zmniejszenie ilości strat na przesyle ciepła,a dodatkowo polepszy efektywność wytwarzania ciepła i dostarczania go do sal lekcyjnych. Trzecim działaniem będzie montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu. W tym celu wzmocniona została już konstrukcja dachu i zostaną tam zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 15 kilowatów, co pozwoli pokryć znaczną część zapotrzebowania na energię szkoły.

Łącznie wszystkie te działania pozwolą na zaoszczędzenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 200 ton i zapotrzebowanie na energię budynków szkoły spadnie o ponad 60 procent. Dzięki temu zmniejszą się koszty eksploatacji budynków i poprawi się komfort użytkowania pomieszczeń szkoły.

Michał Napora

Wykonawcą prac w SP 3 Stargard jest szczecińska firma Pro Group. Koszt realizowanego projektu to nieco ponad 7,7 mln zł. Jest on dofinansowany kwotą ponad 5,4 mln zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (około 4,6 mln zł i budżetu państwa (ok. 800 tys. zł). Projekt to nie tylko sam remont. Szkoła przeprowadzi szereg akcji w zakresie efektywności energetycznej.

– W ramach projektu w szkole przygotowywane są gazetki, prowadzona jest strona internetowa, są konkursy plastyczne, będzie przygotowana prezentacja multimedialna, będzie turniej wiedzy, wyjazdy edukacyjne – wylicza Renata Krychowska, zastępczyni dyrektora SP 3 Stargard.

W projekt zaangażowani są pracownicy kilku wydziałów Urzędu Miejskiego w Stargardzie. Termin zakończenia remontu szkolnego budynku to koniec kwietnia 2024 roku.

– Na ten moment wykonano około piętnaście procent zaplanowanych prac – mówi Michał Napora, inspektor w referacie inwestycji i remontów wydziału inżynierii Urzędu Miejskiego w Stargardzie. – W kolejnych miesiącach prace nabierać będą tempa. Na początku bowiem wykonywane są te prace, które wymagają więcej czasu, jak choćby rozbiórkowe.

Jeszcze w tym roku szkolnym uczniowie trójki, którzy mieli lekcje w tym budynku, powinni wrócić do swoich wcześniejszych sal lekcyjnych. Ale już w odnowionym budynku.

– Zachęcamy do myślenia pozytywnego, że będzie pięknie, zależy nam na tym, by prace zakończyły się w terminie – mówiła dziś Mariola Pipier, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Stargardzie.