III Marsz dla Autyzmu
Meta marszu była w teatrze letnim w parku Chrobrego, fot. Emilia Chanczewska

Wielki stargardzki III Marsz dla Autyzmu

Dziś Stargard był niebieski! Przez miasto przeszedł bardzo liczny marsz, zorganizowany przez Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie. Uczniowie, przedszkolaki i dorośli mieszkańcy dołączyli, by pokazać solidarność z osobami z autyzmem.

O godzinie 11 ulicą Wyszyńskiego, a następnie Czarnieckiego, przeszedł III Marsz dla Autyzmu. Jego meta była w teatrze letnim w parku Chrobrego, gdzie odśpiewana została „Niebieska piosenka” OREW Stargard i przygotowane były animacje dla uczestników.

W akcji udział wzięli, obok organizatorów z OREW i części ich podopiecznych, także stargardzkie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, średnich, mieszkańcy z władzami miasta i powiatu na czele.

Cieszę się, że stargardzianie tak licznie wzięli udział w tym wyjątkowym marszu. Osoby ze spektrum autyzmu doskonale funkcjonują w życiu społecznym, ale czasem potrzebują nieco naszej pomocy. Wszystko zaczyna się od zrozumienia ich szczególnych potrzeb i sposobu, w jaki postrzegają świat. Dziękuję każdemu, kto zdobywa tę cenną wiedzę z korzyścią dla drugiego człowieka.

Rafał Zając, prezydent Stargardu

W ubiorze i przygotowanych ozdobach dominował kolor niebieski, symbolizujący autyzm. Symbolika ta wiąże się z tym, że niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale też kolor tradycyjnie kojarzony z chłopcami, którzy zdecydowanie przeważają wśród dzieci autystycznych.

III MARSZ DLA AUTYZMU – RELACJA LIVE

Marsz był głośny i radosny, ale na plakatach powtarzało się hasło „cisza”, bo osoby z autyzmem są zazwyczaj nadwrażliwe na dźwięki. Organizatorzy byli miło zaskoczeni wielką frekwencją marszu.

– Jesteśmy absolutnie zaskoczeni, tym bardziej, że spotkaliśmy się też z krytyką tego, co robimy, że jesteśmy za głośni i to nie ma nic wspólnego z autyzmem – przyznaje Milena Szczurko, prowadząca Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Stargardzie, wiceprezes Oddziału KTA Stargard. – Owszem, czasem rzeczywiście dzieci tu są za głośno i nie ma to nic wspólnego ze spektrum, spektrum autyzmu nie może się wówczas koło nas pojawić. Ale dzieci ze spektrum autyzmu są różne, a my wychodząc na ulicę w niebieskich ubraniach, ze wszystkimi niebieskimi „machańcami” chcemy solidaryzować właśnie z tymi, którzy nawet nie mogli z nami być. My to szanujemy, że każdy ze spektrum jest inny, ale chcemy się zjednoczyć w całość, by pokazać, że jesteśmy z wami i dla was!

ZOBACZ ALBUM ZDJĘĆ

– Dzisiejsza akcja pokazuje i utwierdza nas w przekonaniu, że to jest potrzebne – dodaje Agnieszka Kościelniak z Zarządu Oddziału KTA Stargard. – Marsz jest głośny, ale część osób ze spektrum autyzmu potrafi bawić się przy muzyce, a dziś wspiera nas społeczność i włodarze. Kolejny raz do teatru letniego w parku Chrobrego zapraszamy w piątek 28 kwietnia na nasz Bieg! Można się zgłaszać od godziny 15, start jest o 16. Wcześniej nie trzeba się ekstra zapisywać. Będą przewidziane trasy dla mam z wózkami, dla przedszkolaków, dla chodzących z kijkami nordic walking i dla wytrawnych sportowców. Czekamy na wszystkich, tak jak i dziś na was czekaliśmy!