Tabliczka
Fot. Grzegorz Drążek

Wybory samorządowe 2024. Pierwsza osoba z regionu stargardzkiego ogłosiła swój start

15 stycznia ogłoszony został termin tegorocznych wyborów samorządowych. Odbędą się 7 kwietnia. Druga tura będzie 21 kwietnia.

Kampania wyborcza ruszy wraz z ogłoszeniem kalendarza wyborczego przez Państwową Komisję Wyborczą.

Wczoraj, po tym jak premier ogłosił termin wyborów samorządowych, o swoim starcie w tych wyborach poinformowała Sylwia Kalmus-Samsel, wójt gminy Stara Dąbrowa. To pierwsza oficjalnie ogłoszona kandydatura z powiatu stargardzkiego.

– Szanowni państwo, zamierzam ubiegać się o ponowny wybór na stanowisko wójta gminy Stara Dąbrowa – powiedziała w swoich mediach społecznościowych Sylwia Kalmus-Samsel, wójt tej gminy.

Można oczekiwać niebawem kolejnych deklaracji startu w wyborach samorządowych. Jeśli chodzi o region stargardzki, wybierany będzie prezydent Stargardu oraz burmistrzowie i wójtowie w gminach powiatu stargardzkiego. Wybory samorządowe to także wybór radnych miejskich, powiatowych i gminnych oraz sejmików województw.

W Stargardzie nikt jeszcze oficjalnie nie ogłosił startu w wyborach prezydenta miasta, ale można być pewnym, że o kolejną kadencję na tym stanowisku ubiegać się będzie obecny prezydent Stargardu Rafał Zając. Kontrkandydatów będzie miał zapewne ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości oraz Nowej Lewicy. Niebawem okaże się, czy swojego kandydata wystawi Platforma Obywatelska. A może będzie to wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi? W Stargardzie widac też aktywność Konfederacji, która także może wystawić kandydata na prezydenta miasta. No i są jeszcze środowiska pozapartyjne, aktywne w działaniach na rzecz miasta, które też mogą myśleć o starcie w wyborach samorządowych.