Pasazerowie wsiadajacy do pociagu na nowym peronie w Reptowie fot. Lukasz Brylowski (1)
Pasażerowie wsiadający do pociągu na nowym peronie w Reptowie fot. Łukasz Brylowski

Wyższe, szersze i dłuższe perony. Na dworcu kolejowym w Reptowie zakończył się remont drugiego toru

Pociągi między Stargardem a Reptowem sprawniej i bezpieczniej jeżdżą po drugim nowym torze. Nowe perony w Reptowie, Miedwiecku i Grzędzicach zwiększyły dostęp do kolei – informuje PKP PLK.

TUTAJ pisaliśmy o nowoczesnej nastawni na stacji w Reptowie.

Wyższe, szersze i dłuższe perony, ułatwiają pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Platformy zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonano wygodne dojścia do peronów i antypoślizgową nawierzchnię wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały nowe wiaty i ławki, które poprawiły komfort oczekiwania na pociąg. Jaśniejsze LED-owe oświetlenie zapewnia bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację podróżnym ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Obok peronów są stojaki na rowery, dzięki którym osoby podróżujące koleją, mogą połączyć dwa ekologiczne środki transportu. Na stacji w Reptowie sprawne i bezpieczne dotarcie na perony zapewnia nowe przejście pod torami – wylicza Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowe perony w regionie stargardzkim i najbliższej okolicy powstały już w: Bierzwinku, Choszcznie, Ziemomyślu, Dolicach, Morzycy, Kolinie, Grzędzicach, Miedwiecku, Reptowie i Szczecinie Zdunowie.

Dwa nowe tory z siecią trakcyjną i nowoczesnymi urządzeniami sterowania są już gotowe m.in. na odcinkach Poznań – Wronki, Słonice – Choszczno, Stargard – Reptowo oraz Reptowo – Szczecin Dąbie – dodaje B. Pietrzykowski. – Jeden tor wykonano m.in. na odcinkach Krzyż – Podlesiec, Drawiny – Dobiegniew, Dobiegniew – Rębusz, Choszczno – Dolice. Dzięki oddaniu drugiego nowego toru na szlaku Stargard – Reptowo, pociągi jeżdżą już dwoma nowymi torami na całym odcinku między Stargardem a Szczecinem Dąbiem, co przekłada się na większą przepustowość i sprawniejsze podróże.

Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu między Poznaniem a Szczecinem ma się skrócić. Najszybsze pociągi mają pokonywać trasę z prędkością 160 km/h, w czasie poniżej 2 godzin. Zwiększyć się ma przepustowość linii, możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów i uruchomienie dodatkowych połączeń dalekobieżnych oraz regionalnych. Linia ma zapewnić lepsze warunki przewozu towarów. E59 jest częścią europejskiego korytarza transportowego, prowadzącego z Dolnego Śląska m.in. do zachodniopomorskich portów. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz lokalne centra sterowania w Poznaniu i Stargardzie zwiększyć mają bezpieczeństwo.

Inwestycja „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”, warta ponad 4 miliardy złotych, jest współfinansowana z Unii Europejskiej „CEF” – „Łącząc Europę”. Podróżni mają skorzystać z efektów prac do końca 2023 r.

INFORMACJE: PKP PLK