Pojazdy zabytkowe w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Zabytki na kołach w Stargardzie. Najstarszy z 1923 roku

Na parkingu Park&Ride przy ulicy Barnima w Stargardzie można było zobaczyć uczestników Miedwiańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych.

W tym roku odbywa się czternasta edycja tego wydarzenia. Zlot trwa kilka dni, jego uczestnicy jeżdżą przez różne miejscowości w naszym regionie. Tradycyjnie odwiedzili także Stargard.

Dzisiejszy Pokaz Elegancji odbył się na nowym parkingu przy ulicy Barnima w Stargardzie. Tam po godzinie 11 zaczęli zjeżdżać uczestnicy XIV Miedwiańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Każdy wjeżdżał pod specjalnie na tę okazję ustawioną bramą, a następnie zajmował miejsce parkingowe i mieszkańcy mogli z bliska oglądać zabytkowe pojazdy.

Najstarszy pojazd biorący udział w tegorocznym wydarzeniu pochodzi z 1923 roku, najmłodszy z 1990 r. W Stargardzie pokazały się pojazdy różnych marek i modeli. Ich kierowcy i pasażerowie byli ubrani stosownie do okoliczności wydarzenia, w stroje z różnych czasów.

Pojazdem zabytkowym może stać się pojazd, który ma co najmniej 30 lat, a od co najmniej 15 lat dany model nie jest produkowany.

Organizatorom podobnych wydarzeń w tym miejscu w przyszłości podpowiadamy, że warto nieco dalej na parkingu Park&Ride ustawiać bramę wjazdową, ponieważ dzisiaj momentami niepotrzebnie korkowała się ulica Barnima na pasie od strony centrum miasta przez to, że pojazdy zabytkowe po wjeździe na parking zatrzymywały się pod bramą, a kolejne za nimi musiały czekać w kolejce na ulicy. Były takie sytuacje, że korek sięgał ruchliwego skrzyżowania ulic Barnima, Wyszyńskiego, Dworcowej. Park&Ride jest tak duży, że można go wykorzystać nieco lepiej niż dzisiaj.