Natalia Leszczyńska i ks. Janusz Posadzy
Fot. Emilia Chanczewska

Zaczęło się! Wystartowały obchody 730-lecia kolegiaty. Pierwsza jest wystawa grafik

Od dziś aż do końca niedzieli – przypominamy! – w Stargardzie trwa uroczysty jubileusz, którego bohaterką jest Kolegiata Mariacka. Będzie można obcować z szeroko pojętą kulturą, wziąć udział w uroczystej mszy oraz w dwudniowym jarmarku (sobota – niedziela) na Festynie u Królowej Świata.

Stargardzka kolegiata ma już 730 lat. Mieszkańcy mogą razem świętować te niezwykłe urodziny

Dziś po południu, w obejściu prezbiterium kościoła pw. NMP Królowej Świata, odbył się wernisaż pt. „Nasza Kolegiata”. Na sztalugach wystawione są – wykonane różnymi technikami i w dowolnej interpretacji – prace uczniów z Pracowni Grafiki Warsztatowej w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie, a także ich nauczyciela, uznanego grafika Ryszarda Balonia. Wszystkie poświęcone Kolegiacie Mariackiej.

Jak opowiadali młodzi twórcy, powstaniu swoich prac, wykonanych graficznymi technikami suchorytu (tzw. sucha igła) oraz linorytu, poświęcili długie godziny. Efekty zachwycają odbiorców.

Chcieliśmy to, co powstawało prawie rok, pokazać we właściwym miejscu, jedynym w którym te prace mają dobry sens. Zawsze mówię, że grafika jest „trudna, brudna i śmierdząca”, ale okazuje się że w pewnym momencie pochłania ten trud, brud i smród tak bardzo, że niektórzy przez wakacje tęsknią i przy tym siedzą. Niełatwo było przekonać do zmierzenia się z tak piękną budowlą i z tak ogromnym ładunkiem emocji, które ona niesie. Większość młodzieży nie lubi architektury, bo wiąże się to z poznaniem perspektywy, bardzo dobrym poznaniem proporcji. Lepiej czują się w swojej swobodzie umysłowej, gdzie mogą sobie poszaleć. Tymczasem architektura wymaga dyscypliny. Jestem mocno zaskoczony i serdecznie dziękuję mojej ekipie, że podjęła się tego zadania i wyłożyła tu swoją najlepszą wizję. Oczywiście z założenia była znaczna swoboda interpretacji. Każdy mógł wybrać formułę, technikę i artystyczne pole, na którym się będzie obracać.

Ryszard Baloń, nauczyciel w Pracowni Grafiki Warsztatowej MDK Stargard

Na wystawę można trafić wchodząc bocznym wejściem do kolegiaty, od strony plebanii.

Jesteśmy zawsze otwarci dla dzieł, które promują dobro, piękno, to co w człowieku najpiękniejsze – mówił na dzisiejszym wernisażu proboszcz kościoła pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie, ks. Janusz Posadzy. – Ci młodzi ludzie stają się dorosłymi, wspaniałymi artystami, idą w świat i promują nasze miasto, naszą kolegiatę i za to jestem ogromnie wdzięczny. Dziękuję za wszystkie prace, za wspaniałe detale, które mnie mocno wewnętrznie satysfakcjonują. Może poza jedną pracą, która jest troszkę futurystyczna, te nietoperze latające nad kolegiatą (grafika Natalii Leszczyńskiej – dop. ech), przypomina mi to „Batmana”, no ale nas też tak nazywają…

RELACJA LIVE Z WERNISAŻU W KOLEGIACIE JEST POD TYM LINKIEM

Ryszard Baloń nagrodził autorów prac na wystawę oraz gospodarza kolegiaty grafikami swojego autorstwa, wybranym uczniom rozdał także narzędzia – suche igły – do tworzenia grafik. Wiceprezydent Stargardu Ewa Sowa rozdała wszystkim autorom dzwonki, których dźwięk na chwilę wypełnił 730-letni kościół.