Terytorialsi
Fot. Emilia Chanczewska

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Terytorialsi ślubowali

Dziś po południu, na Rynku Staromiejskim w Stargardzie, była uroczysta przysięga wojskowa 61 nowych żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wciągnięciem polskiej flagi na maszt przy dźwiękach hymnu narodowego rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość na stargardzkiej starówce.

W czasie „Wakacji z WOT” pokonaliście siebie, by przetrwać ciężkie, 16-dniowe szkolenie podstawowe z bronią, w umundurowaniu, w upale. Szkoliliście się w podstawach wojskowej taktyki, strzelaniu, musztrze i udzielaniu pomocy przedmedycznej. Wytrwaliście! Jestem dla was pełen podziwu, dziękuję wam – mówił płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie. – Wasza obecność w szeregach WOT jest ważna, wzmacniacie w ten sposób zdolność niesienia pomocy lokalnej społeczności i obrony naszej małej ojczyzny. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę to niezwykle istotne, by jak największa część naszego społeczeństwa była przygotowana do obrony przed agresorem. Nie wiemy, co nas czeka w przyszłości. Czas, w jakim przychodzi nam służyć, jest niepewny. Musimy być gotowi do każdej formy niesienia pomocy i wykonywania różnych zadań. To robimy na co dzień, z poświęceniem życia prywatnego i zawodowego, bo wiemy dlaczego wstąpiliśmy do wojsk obrony terytorialnej. Jesteśmy zawsze gotowi i zawsze blisko!

TUTAJ pisaliśmy o „szesnastce”.

Więcej zdjęć z dzisiejszego ślubowania TUTAJ.

Nowo wcieleni żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli ślubowanie, wyróżnieni ślubowali na sztandar.

Przysięga, której słowa przed chwilą wypowiedzieliśmy to odpowiedzialność, która spoczywa na nas, żołnierzach wojska polskiego. Stajemy przed wami gotowi do służby naszej Ojczyźnie i narodowi polskiemu. Będziemy stać na straży bezpieczeństwa, życia i zdrowia. Bo patriotyzm to nie tylko słowa, ale przede wszystkim obowiązki i czyny, które od dziś chcemy sumiennie spełniać. Było ciężko, ale per aspera ad astra (z łac. przez trudności do gwiazd), tylko tak osiąga się sukcesy.

szer. Marcin Nieradka, 14. ZBOT

Wręczone zostały wyróżnienia i symboliczne medale.

Odczytano listy gratulacyjne od ministra obrony narodowej oraz wojewody zachodniopomorskiego.

Uroczystość zakończyła defilada przy dźwiękach wojskowej orkiestry.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w wydarzeniu mogli oglądać sprzęt wojskowy i częstować się wojskową grochówką.

Live z przysięgi – zobacz TUTAJ.

Live z defilady – zobacz TUTAJ.