zielona noc muzeów w stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Zielona Noc Muzeów 2023 w Stargardzie. Zwiedzanie i rozwiązywanie zagadek

Gmach muzeum na Rynku Staromiejskim i Basteję w parku Piastowskim 20 maja można było odwiedzać do północy.

Dzisiaj w Stargardzie obchodzona była Zielona Noc Muzeów 2023 pod szyldem: Nie przesadzaj, przyjdź do muzeum! Zielona w nawiązaniu do jednej z wystaw w gmachu muzeum na Rynku Staromiejskim „… w kolorze zielonym. Między lasem a ogrodem”.

Mieszkańcy, którzy wybierali się na Zieloną Noc Muzeów w Stargardzie poproszeni byli przez organizatorów o ubrania w zielonym kolorze. Niejedna osoba odpowiedziała na tę prośbę i tak też przyszła albo do gmachu na Rynku Staromiejskim albo do Bastei w parku Piastowskim.

Stargardzcy muzealnicy, oczywiście ubrani na zielono, witali każdego gościa, wręczali im pamiątkowy, bezpłatny, bilet wejścia. Odwiedzający zwiedzali wystawy, ale także chętnie uczestniczyli w zabawie polegającej na odkrywaniu zagadek przygotowanych przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Na uczestników zabawy czekały nagrody.

Tradycyjnie, podczas Nocy Muzeów w MAH Stargard na wystawie stałej „Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków” farmaceuta i członek Towarzystwa Przyjaciół Stargardu Jerzy Waliszewski przygotował ciekawostki dla gości. Opowiadał o właściwościach ziół, dawnych recepturach.

W sobotni wieczór w gmachu muzeum na Rynku Staromiejskim był pokaz konfekcji stargardzkiej. Natomiast w Bastei w parku Piastowskim były między innymi warsztaty origami.