Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Żołnierze Wyklęci mają rondo i pomnik w Stargardzie

Oficjalnie odsłonięty został dzisiaj pomnik Żołnierzy Wyklętych w Stargardzie.

Pomnik ustawiony został w parku Batorego, u zbiegu ulic Spokojnej i Kościuszki. To kolejne miejsce w Stargardzie upamiętniające tych żołnierzy. Pomnik stanął obok ronda ich imienia.

Inicjatorem powstania pomnika Żołnierzy Wyklętych jest Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny w Stargardzie. Jak mówił podczas dzisiejszej uroczystości przewiodniczący tego klubu Krzysztof Sosin, współorganizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Rada miejska w Stargardzie uchwałą się na to zgodziła. Nie było jednak jednomyślności. 15 radnych było za, 3 przeciwko, 5 wstrzymało się od głosu. Temat żołnierzy wyklętych budzi emocje wśród Polaków. Dla niektórych są to bohaterowie, dla innych nie.

Na dzisiejszej uroczystości Paweł Skubisz, dyrektor IPN w Szczecinie, tłumaczył, dlaczego jego zdaniem taki pomnik stanął w Stargardzie, kiedy na tych terenach Żołnierzy Wyklętych nie było. Jak mówił, w Stargardzie, Szczecinie i całym Pomorzu Zachodnim osiedlali się ci, którzy walczyli z radzieckim agresorem, a później uciekali przed prześladowaniami. A dzisiaj, jak podkreślał, mieszkają tutaj ich dzieci, wnuki, prawnuki.

Krzysztof Sosin dziękował sponsorom, którzy pomogli sfinansować budowę pomnika. Wymienił różne firmy i instytucje państwowe.

W związku z oficjalnym odsłonięciem pomnika Żołnierzy Wyklętych odbędą się jeszcze inne wydarzenia. 17 września o godzinie 17 na Małej Scenie Stargardzkiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Andrzeja Kołakowskiego. Natomiast 18 września o godzinie 8 w kościele Miłosierdzia Bożego w Stargardzie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych.