Wiktoria SM
Wiktoria Twarowska ze Stargardu

17-letnia Wiktoria ze Stargardu z diagnozą nieuleczalnej choroby. Zbiera pieniądze na leczenie

Kolejna historia łamiąca serce. Młoda, zdolna osoba, stojąca u progu dorosłego życia, z wyrokiem ciężkiej choroby. Stargardzianka Wiktoria Twarowska ma stwardnienie rozsiane. To oznacza ciągłą i kosztowną rehabilitację.

Wiktoria ma 17 lat. Uczy się w technikum. Pasjonuje się malarstwem i sztuką tatuażu. Diagnoza SM, otrzymana po wielu miesiącach badań, ją załamała, ale nie złamała! Młoda stargardzianka chce walczyć o swoje zdrowie i prosi o pomoc w tej walce.

– Start w dorosłe życie już nie jest taki sam, który sobie wymarzyłam, jednak nie przestanę walczyć. Chwilę po diagnozie dostałam pierwszy rzut choroby, który spowodował nieznacznie paraliż dłoni jak również lewej stopy – opisuje Wiktoria Twarowska na platformie Pomagam.pl.

Możesz pomóc? Tutaj LINK do zbiórki i opis choroby Wiktorii.

Zapytaliśmy AI, jak rehabilitacja może pomóc chorym na stwardnienie rozsiane? Oto odpowiedź:

  1. Poprawa sprawności fizycznej: Rehabilitacja fizyczna, taka jak ćwiczenia, może pomóc w zwiększeniu siły mięśni, zakresu ruchu i koordynacji ruchowej. To może pomóc w utrzymaniu sprawności i unikaniu ograniczeń w wykonywaniu podstawowych aktywności, takich jak chodzenie czy wstawanie.
  2. Poprawa równowagi i koordynacji: Chorzy na SM często mają trudności z utrzymaniem równowagi i koordynacją. Rehabilitacja może skupić się na ćwiczeniach, które poprawiają te zdolności, co pomaga w zmniejszeniu ryzyka upadków i kontuzji.
  3. Uczenie adaptacyjnych strategii: Rehabilitanci mogą nauczyć pacjentów technik radzenia sobie z trudnościami, które wynikają z SM. Mogą to być na przykład techniki kompensacyjne, które pomagają w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się czy jedzenie.
  4. Leczenie objawów: Rehabilitacja może pomóc w łagodzeniu bólu, kurczów mięśniowych i spastyczności, które są często spotykane u pacjentów z SM.
  5. Poprawa funkcji poznawczych: SM może wpływać na funkcje poznawcze, takie jak pamięć, uwaga i zdolności poznawcze. Rehabilitacja poznawcza może pomóc w utrzymaniu i poprawie tych zdolności.
  6. Wsparcie emocjonalne: Rehabilitanci nie tylko pomagają pacjentom fizycznie, ale również oferują wsparcie emocjonalne, co jest niezwykle ważne dla chorych na SM, którzy mogą zmagać się z depresją, lękiem i innymi trudnościami psychicznymi.
  7. Poprawa jakości życia: Całościowe podejście rehabilitacyjne może przyczynić się do polepszenia jakości życia chorych na SM, umożliwiając im pozostanie jak najbardziej samodzielnymi i aktywnymi w życiu społecznym.

Rehabilitacja dla chorych na stwardnienie rozsiane powinna być spersonalizowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając stopień zaawansowania choroby i jej objawy. Regularne uczestnictwo w programach rehabilitacyjnych może znacząco wpłynąć na zdrowie i jakość życia osób z SM.