Szkoda życia
Fot. KPP Stargard

36 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość

Poprawa bezpieczeństwa na drogach to jedno z priorytetowych zadań policjantów. Przez nieodpowiedzialnych kierowców wiele osób ginie lub zostają ciężko ranni. Dlatego stargardzcy policjanci przeprowadzili działania profilaktyczne „Kierowco zwolnij – szkoda życia” mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mundurowi przygotowali ulotki i plakaty profilaktyczne, które wręczali kierowcom.

Kierując pojazdem należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do panujących warunków to jest natężenie ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności. Jadąc zbyt szybko nie jesteśmy w stanie zareagować adekwatnie do sytuacji, co może mieć poważne konsekwencje. By przeciwdziałać takim sytuacją policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie przeprowadzili działania profilaktyczne „Kierowco zwolnij – szkoda życia” ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Akcja została podyktowana rosnąco liczbą zdarzeń drogowych, do których w ostatnim czasie doszło na terenie powiatu stargardzkiego. Działania miały na celu zwrócić uwagę kierowców na zagrożenia wynikające z lekkomyślnego zachowania na drodze i lekceważenie elementarnych zasad ruchu drogowego.

Policjanci uświadamiali kierowców do czego może doprowadzić nadmierna prędkość i roztargnienie za kierownicą oraz wręczali specjalnie przez nich przygotowane ulotki i plakaty profilaktyczne.

Szczególnym nadzorem objęte zostały miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci w ramach działań prowadzili pomiary prędkości zarówno statyczne, jak i dynamiczne.

Podczas przeprowadzonych kontroli mundurowi ujawnili łącznie kilkadziesiąt wykroczeń, z czego 36 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Zatrzymali jedną osobę, która kierowała będąc w stanie nietrzeźwości oraz jednego kierującego, który w terenie zabudowanym pędził z prędkością 116 km/h.

Hasło „Kierowco zwolnij – szkoda życia’’, ma przypominać o tym, aby zawsze w bezpieczny sposób dojechać do celu, w tym do miejsca zamieszkania, w którym czekają nasi najbliżsi.

mł. asp. Justyna Siwarska

INFORMACJE I ZDJĘCIA: KPP STARGARD