Ikona na cerkwi
Fot. SSMSP Brama

Artystki Bramy tworzą fresk na podstawie ikony. Zdobić będzie ścianę cerkwi nad Iną

Od 2015 roku przy ulicy Młyńskiej jest greckokatolicka cerkiew pw. Św. Męczennika Jozafata. Wewnątrz niej wisi wiele ikon, napisanych przez różnych artystów. Od wczoraj trzy malarki ze Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama tworzą fresk na zewnętrznej ścianie świątyni, na podstawie tradycyjnej ikony.

Prezes SSMSP Brama Ludmiła Sabadini, Anna Wojciechowska i Żaneta Śniadek, te trzy stargardzkie artystki malarki podjęły się stworzenia dzieła o charakterze religijnym. Malują fresk z tradycyjnym, pochodzącym z przekazów, wizerunkiem Maryi Opiekunki – Matki Boskiej Opiekuńczej, z szarfą na dłoniach.

Pomysł narodził się dawno, przed pandemią. Bardzo chciałem, by zewnętrzne ściany cerkwi zostały zagospodarowane i by artyści z Bramy mieli swój udział we wschodnim rycie – mówi ks. Rusłan Marciszak, proboszcz parafii greckokatolickiej w Stargardzie. – Wewnątrz mamy ikony m.in. byłej stargardzianki Anny Kiłyk, które były jej pracą dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych oraz Sofiji Bilyk ze Lwowa, która niedawno poprowadziła warsztaty pisania ikon w parafii kościoła Miłosierdzia Bożego w Stargardzie. Cieszę się, że będzie u nas także fresk autorstwa artystek Bramy.

14 października w kościele greckokatolickim jest Święto Opieki (tzw. Pokrowa, Pokrow) i na tę okazję ma być gotowy nowy fresk na podstawie ikony, znajdujący się na ścianie cerkwi.

Gdy Turkowie napadli na Konstantynopol i nie było już ratunku, ludzie modlili się o wstawiennictwo Maryi i potem wojska odeszły, a Maryja po tych wydarzeniach jest przedstawiona z ochronną szarfą, którą roztoczyła na naród – mówi ks. Rusłan.

O malowaniu ikon mówi się „pisanie”, co ma podkreślać sakralny, liturgiczny charakter dzieła. Obraz powstający na stargardzkiej cerkwi jest freskiem powstającym tak jak murale.

Fresk z Matką Boską Opiekuńczą, zwaną Pokrową, powstał najpierw jako szkic, dziś już był kolorowany. Działają tam Ludmiła Sabadini, Anna Wojciechowska i Żaneta Śniadek. Organizacyjnie wspierają je panie będące uchodźcami z Ukrainy.

Prace są w toku, jutro chcemy go skończyć, by był gotowy na niedzielę – mówi artystka malarka Ludmiła Sabadini, prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych BRAMA. – Fresk powstaje techniką muralu, malowany jest fasadowymi farbami akrylowymi, odpornymi na warunki panujące na zewnątrz. Inspiracją do jego powstania była ikona Maryi Opiekunki.

Fresk „ologowany” ma być znakiem SSMSP BRAMA, by dopóki przetrwa, dopóty było od razu wiadomo, kto go wykonał.

Tymczasem dziś o godzinie 18 kolejny wernisaż w Galerii Sztuki Brama: Niepowtarzalne akwarelowe portrety na nowej wystawie w Galerii Sztuki Brama