Stacja Stargard
Stacja Stargard, fot. Grzegorz Drążek

„Baczność” – po takim sygnale pociągi wjeżdżają na stację Stargard

Mieszkańcy centrum miasta, szczególnie ulicy Dworcowej, mają nową sytuację. Każdy pociąg przed wjazdem na stargardzką stację poprzedza przeciągły dźwięk. Jest to kilkusekundowe głośne buczenie. Kolej wyjaśnia, że to dla zwiększenia bezpieczeństwa jest dodatkowy sygnał Rp 1 „Baczność”, informujący pieszych o zbliżaniu się pociągu do przejścia.

Z końcem października br. Stargard.News informował o nowej organizacji ruchu na dworcu kolejowym w Stargardzie.

Temat ten wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców. FILMIK z przejścia „labiryntem”, z dworcowego holu na peron 3, obejrzany został na naszym Facebooku już ponad 15 tys. razy.

Jak zauważyliśmy, zmianom w ruchu na stargardzkiej stacji towarzyszy jeszcze jedna: wjeżdżające na stargardzką stację pociągi poprzedza przeciągły buczący sygnał. Zapytaliśmy o to przedstawicieli kolei.

– Tymczasowe przejście w poziomie szyn na stacji w Stargardzie zabezpieczone jest labiryntami, które wymuszają na przechodzących kilkakrotną zmianę kierunku i jednoczesne rozejrzenie się w celu sprawdzenia czy nie nadjeżdża pociąg, krzyżami świętego Andrzeja – znakiem umieszczanym przed przejazdami kolejowo-drogowymi, w tym przypadku kategorii E – czyli przejściem użytku publicznego oraz tabliczkami informującymi o tym, że pieszy ma do czynienia z przejściem przez tory, po których poruszają się pociągi – przypomina Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa maszyniści mają przed przejściem obowiązek zachowania wzmożonej ostrożności, zwolnienia oraz podawania dodatkowego sygnału dźwiękowego Rp 1 „Baczność”, informującego pieszych o zbliżaniu się pociągu do przejścia.

Jak informuje przedstawiciel kolei, do używania tego sygnału maszyniści są zobligowani przepisami bez względu na porę doby. Dopytujemy czy ma on związek z działaniem na stacji PKP w Stargardzie tymczasowego przejścia?

– Użycie przez maszynistów sygnału Rp 1 „Baczność” jest przewidziane przepisami w różnych sytuacjach na liniach kolejowych, m.in. przed przejazdami kolejowo-drogowymi, na szlakach, ale również na stacjach, więc taki sygnał może się pojawiać. Aczkolwiek obecnie jego bardzo częste stosowanie przez maszynistów na stacji w Stargardzie związane jest przede wszystkim z kwestiami bezpieczeństwa na tymczasowym przejściu w poziomie szyn – wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski.

Redakcja Stargard.News uważa, że bezpieczeństwo podróżnych jest priorytetem i do „buczenia” pociągów można się przyzwyczaić, a jakie jest zdanie innych stargardzian? Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku!