fot. Karol Stańczak mat. prasowe Geneva Trust
fot. Karol Stańczak mat. prasowe Geneva Trust

Chroń się przed rakiem piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię!

𝗥𝗮𝗸 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘀𝗶 𝘁𝗼 𝗻𝗮𝗷𝗰𝘇𝗲̨𝘀𝘁𝘀𝘇𝘆 𝗻𝗼𝘄𝗼𝘁𝘄𝗼́𝗿 𝘂 𝗸𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁. 𝗭𝗮𝘁𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗼 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗲 𝗶 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗱𝘇́ 𝗻𝗮 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝗮̨ 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗲̨! We wtorek 𝟳 𝗺𝗮𝗷𝗮 2024 roku 𝗱𝗼 𝗺𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗲𝗸 𝗞𝗼𝗯𝘆𝗹𝗮𝗻𝗸𝗶 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗲𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗯𝘂𝘀 𝘇𝗮𝗼𝗽𝗮𝘁𝗿𝘇𝗼𝗻𝘆 𝘄 𝗻𝗮𝗷𝘄𝘆𝘇̇𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗸𝗹𝗮𝘀𝘆 𝘀𝗽𝗿𝘇𝗲̨𝘁 𝗱𝗼 𝗯𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘀𝗶. Zaparkuje 𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗞𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝘆 𝗶 𝗥𝗲𝗸𝗿𝗲𝗮𝗰𝗷𝗶 na 𝘂𝗹icy 𝗝𝗲𝘇𝗶𝗼𝗿𝗻ej 𝟲.

Z danych naukowych wynika, że rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać. Mieszkanki Kobylanki i okolic okazję do bezpłatnej mammografii będą miały już w przyszłym tygodniu!

Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód
potwierdzający ich tożsamość.

– Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian, w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

Jak się zapisać?

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej.

– Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Wyniki mammografii są dostępne po około 2-3 tygodniach. Jeśli nasi lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka dostaje również zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

Co powinno niepokoić?

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na 2 lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.

– Niepokoić powinny zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, a także wydzielina z brodawki – surowicza
lub zabarwiona krwią oraz guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy też na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą
– wylicza dr Sławomir Maciejski
– Warto jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego.

INFORMACJA PRASOWA Geneva Trust Polska Sp. z o.o.